MOSTY OSTRAWY ze zbiorów Muzeum Ostrawskiego

Kategoria
Wernisaż
Dates
26 kwietnia 2019 16:00 - 18:00
Miejsce
Oddział Grafiki Pawła Stellera, ul. Kościuszki 47

DNI POLSKO-CZESKIE KATOWICE 2019

Muzeum Ostrawskie i Magistrat Miasta Ostrawy

Muzeum Historii Katowic i Urząd Miasta Katowice

oraz kuratorzy:

Jiřina Kábrtová

Ewa Liszka

zapraszają na wernisaż wystawy

MOSTY OSTRAWY

ze zbiorów Muzeum Ostrawskiego

który odbędzie się

26 kwietnia 2019 roku o 16.00

w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera

Muzeum Historii Katowic

przy ul. T. Kościuszki 47

www. mhk.katowice.pl

Obchody Dni Polsko-Czeskich lub Czesko-Polskich odbywają od 2001 roku, naprzemiennie w Katowicach i w Ostrawie. W tym roku Dział Grafiki Muzeum Historii Katowic wraz z Muzeum Ostrawskim przygotował wydarzenie artystyczne nie tylko dla pasjonatów sztuki graficznej. Mosty Ostrawy to wystawa poświęcona historii miasta, w której szczególną rolę pełnił most łańcuchowy nazwany po II wojnie światowej imieniem Miloša Sýkory. Jest on dumą całego regionu i jednym z najpiękniejszych mostów w całej Republice Czeskiej. Jego historia sięga 1844 roku, kiedy połączył ówczesną Morawską i Polską (Śląską) Ostrawę. Był tak ważnym obiektem w życiu szybko rozwijającego się miasta, że stał się inspiracją do powstania wielu dzieł malarskich i graficznych, m.in. autorstwa Jacoba Alta czy Ernesta Wilhelma Knippla, a także znanych artystów czeskich. Trzon wystawy tworzą jednak stare fotografie, na których utrwalono wydarzenia związane z tym i innymi mostami w mieście. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja modeli, a wśród nich obiektów na trwałe wpisanych w historię regionu.

         Autorem wystawy jest Roman Bertha, historyk z Muzeum Ostrawskiego, wyboru obrazów i grafik dokonał David Majer, historyk sztuki z tegoż Muzeum.

Muzeum Historii Katowic składa serdecznie podziękowania za pomoc w przygotowaniu ekspozycji: Jiřinie Kábrtovej – dyrektor Muzeum Ostrawskiego, wydziałom promocji w Magistracie Miasta Ostrawy i Urzędzie Miasta Katowice oraz współorganizatorom – Spółdzielni Mieszkaniowej im. I.J. Paderewskiego w Katowicach, przy której działa modelarnia „Ikar”, a także osobom prywatnym – pasjonatom modelarstwa, użyczającym swoich prac, i wszystkim, bez których udziału nie doszłoby do realizacji tego zamierzenia.

Wernisaż uświetni występ formacji Post Scriptum w składzie:

Sylwester Sośniak – gitara,

Ryszard Pałka – perkusja

Andrzej Rusek – gitara basowa.

Zespół zagra swoje kompozycje prezentowane wcześniej na festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Jego muzyka to połączenie jazz-rocka, free jazzu i ambientu.

Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca 2019 roku.

Imprezy towarzyszące:

18 maja o godz. 16.00 – w Noc Muzeów zostanie otwarta wystawa modeli (m.in. pojazdów, samolotów, statków) wykonanych przez pasjonatów niezrzeszonych; ekspozycja potrwa do 16 czerwca,

– w czasie trwania wystawy Aleksander Sielski z modelarni „IKAR” poprowadzi warsztaty z modelarstwa. Informacje na stronie MHK: www.mhk.katowice.pl,

14 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się finisaż połączony z prezentacją pt. Historyczne mosty Ostrawy, którą poprowadzi Kateřina Barcuchová, historyk Muzeum Ostrawskiego.

Modelarnia „Ikar”

Osiedlową modelarnię „Ikar” powołano do życia 15 grudnia 1979 roku. Pracownia działała pod patronatem Ligi Obrony Kraju i była jedną z sekcji osiedlowego klubu „Ikar”, należącego wówczas do Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zajęcia odbywały się w dwóch sekcjach: modelarstwa lotniczego i rakietowego oraz modelarstwa kołowego i szkutniczego. Działalność prowadzona była do czerwca 1990 roku.

Pracownię uruchomiono ponownie 15 maja 2003 roku, tym razem już pod patronatem Spółdzielni Mieszkaniowej im. I.J. Paderewskiego. Modelarze otrzymali do dyspozycji przestronną salę i dobrze wyposażony warsztat. Dzisiaj w pracowni wykonuje się modele sterowane radiem: lotnicze, szkutnicze, samochody, czołgi, poduszkowce oraz modele redukcyjne (plastikowe do sklejania). Modelarze z „Ikara” biorą udział w zawodach i konkursach modelarskich organizowanych w całym kraju, odnosząc spore sukcesy. Na zajęcia uczęszczają dzieci, młodzież oraz dorośli. Pracownia znajduje się w budynku Klubu „Rezonans” przy ul. Sowińskiego 5A w Katowicach. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

projekt plastyczny: Sławomir Śląski

redakcja: Mariusz Grygierczyk

tłumaczenie z języka czeskiego: Jarosław Babuchowski

 
 

Terminy

  • 26 kwietnia 2019 16:00 - 18:00

Wspierane przez iCagenda