„Salon Sztuk” – wydanie specjalne, pamięci Tadeusza Kijonki.

Kategoria
Spotkanie
Dates
12 grudnia 2019 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po kilkumiesięcznej przerwie wznawiamy cieszący się dużym powodzeniem cykl "Salon sztuk" z udziałem poetów, artystów plastyków i aktorów. Tym razem zapraszamy na specjalne spotkanie, poświęcone zmarłemu ponad 2 lata temu wybitnemu poecie Tadeuszowi Kijonce. Znakomity aktor Teatru Śląskiego Artur Święs, laureat Złotych Masek, bardzo lubiany przez poetę, przeczyta jego utwory z ostatniego tomu "Wiersze wigilijne", opublikowanego przez Wydawnictwo Naukowe "Śląsk". Spotkanie z udziałem rodziny i przyjaciół Tadeusza Kijonki poprowadzi dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego - Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Tadeusz Kijonka mówił o sobie, że jest "Ślązakiem z Radlina i Polakiem ze Śląska". Był także cenionym krytykiem literackim i teatralnym, wieloletnim kierownikiem literackim Opery Śląskiej w Bytomiu (od 1967 do 2013 roku!) oraz społecznikiem. Założył w 1992 roku Górnośląskie Towarzystwo Literackie i był jego prezesem, a także redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego "Śląsk" (1995-2013). Jego dorobek poetycki obejmuje 14 tomów. Wydawnictwo Naukowe "Śląsk" opublikowało m.in. książkę krytycznoliteracką "Światy poetyckie Tadeusza Kijonki" pod redakcją dr Tadeusza Siernego i prof. Mariana Kisiela oraz kilka tomów wierszy. Profesor Kisiel napisał o nim: 

"Tadeusz Kijonka jest poetą trzech tematów: ziemi, pamięci i ciała. Właśnie w takiej kolejności, ona bowiem określa rodowodowy, kulturowy i egzystencjalny charakter jego liryki. Świadomość własnego miejsca, które rządzi się niepodległym rytmem biografii, które skazane jest na jedyną i niepodzielną kulturę – w poezji Kijonki manifestuje się od początku i stale. Poeta konsekwentnie zagłębia się w rodowód rodziny i narodu, w siebie, aby zrozumieć to, czego zrozumieć się nie da, jeśli nie zgodzi się człowiek na to wszystko, co jest faktem pamięci, faktem doświadczenia, faktem ziemi, na której się żyje, faktem ludzi wreszcie, zaludniających polski i śląski krajobraz."

Wstęp wolny.

 
 

Terminy

  • 12 grudnia 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda