Inne Światy

Dział Grafiki
14 V - 6 VII 2018

Adres.Godziny otwarcia

 

Przenikające się „kręgi sztuki” umożliwiają pokazanie osiągnięć z różnych dziedzin, pozwalają połączyć muzykę, teatr, film, sztuki wizualne oraz nowe media. Od kilku lat Dział Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic zaprasza miłośników sztuk plastycznych do zwiedzania wystaw przygotowanych w ramach Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”, prezentując co roku różnorodne ekspozycje odzwierciedlające przede wszystkim dokonania w dziedzinie sztuki graficznej, ukazując jej odmienne oblicza. W tym roku w muzealnych przestrzeniach wystawienniczych gościmy ekspozycję Inne Światy Ivy Krupicovej z Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego.

Wystawa organizowana pod egidą 9. edycji „Kręgów Sztuki” jest wyjątkową okazją do uczenia tegorocznych obchodów Dni Czesko-Polskich w Katowicach. Inicjatywa Festiwalu „Kręgi Sztuki” powstała właśnie na pograniczu kultur polskiej i czeskiej w Cieszynie w 2010 roku i od tego czasu stale zatacza coraz szersze kręgi, sięgając aż do Chin.

Dziękuję Wojciechowi Majewskiemu, kuratorowi wystaw, reżyserowi, inicjatorowi i dyrektorowi Festiwalu „Kręgi Sztuki”, oraz Artystom i Pedagogom z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego za wieloletnią serdeczną i owocną współpracę.

Ewa Liszka


Iva Krupicová – urodziła się 16 lipca 1987 roku w Brnie. Od 2012 roku pracuje jako asystent w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego.
Zajmuje się grafiką, głównie wklęsłodrukami. Tworzy książki artystyczne (włącznie z pracami introligatorskimi), zajmuje się typografią, ilustracją. W realizacjach artystycznych często stosuje techniki własne.

Wykształcenie: 2002–2003 – Liceum Projektowania Mody w Brnie (Modelowanie i projektowanie mody włókienniczej); 2003–2007 – Centralna Szkoła Sztuki i Projektowania VOŠR w Brnie (Sztuka promocyjna – grafika komputerowa); 2007–2012 – Uniwersytet Ostrawski (Pracownia Opakowania i Projektowania Książek, Katedra Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego); 2010/2011 – stypendystka Erasmus student – Facultad de Bellas Artes, Universidad de Castilla–La Mancha, Cuenca (Hiszpania).

Nagrody i nominacje: 2017 nominacja w kategorii A Malé světy, Grafika Roku, Pałac Clam-Gallas, Praga (Czechy); 2016 nominacja za druk cyfrowy Prolínající se, Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej, Gdynia; 2015 nominacja w kategorii druk wklęsły Pestka, Grafika Roku, Pałac Clam-Gallas, Praga (Czechy); 2013 główna nagroda w kategorii ilustracji książkowej w kategorii: typografia za książkę Świniobicie, Fenomen Książki, Muzeum Mendla, Brno (Czechy); 2013 nominacja w kategorii książki artystyczne – książka Świniobicie, Grafika Roku, Pałac Clam-Gallas, Praga (Czechy).

Wystawy indywidualne: 2017  Małe światy, Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki, Zielona Góra; 2015  Płynący w czasie, Galeria Aviatik, Prštice (Czechy); 2014 Iva Krupicová – grafika, książka artystyczna, Miejski Ośrodek Kultury, Jastrzębie Zdrój; 2013  Cuenca, kawiarnia „Nad kinem”, Rosice (Czechy); 2011 Książki, Miejska Biblioteka, Rosice (Czechy); 2011 Introligatorstwo..., galeria Miejskiej Biblioteki, Brno (Czechy); 2009 Kaktusy, „Cafe Gargano”, Rosice (Czechy); 2005 Kwiaty, Galeria Zamkowa, Rosice (Czechy).


Iva Krupicová to ilustratorka, graficzka, projektantka książek, typografka. Ma na koncie różnorodne realizacje od klasycznych rycin po obiekty przestrzenne. Doświadczenia twórcze zdobywała przede wszystkim, opracowując graficznie książki, co stało się dla niej okazją do poszukiwań nowych rozwiązań w technikach graficznych oraz ekspery-mentów z różnymi materiałami. Przyczyniła się do tego zapewne realizacja dyplomu magisterskiego w Pracowni Opa-kowania i Projektowania Książek prowadzonej przez prof. Eliskę Cabanovą w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego. Aktualnie Iva jest zatrudniona na stanowisku asystentki w Pracowni Rysunku prowadzonej przez Marka Sibinskýego. Pracuje cyklami, co wynika z dyscypliny i rytmu pracy nad książką, specyficznym i bardzo wymagającym medium wypowiedzi artystycznej. Mimo młodego wieku Iva Krupicová ma już duże osiągnięcia.

W cyklu „Inne Światy” uwagę zwraca przede wszystkim fascynacja ulotną materią, która przyjmuje różne formy istnienia. Iva tworzy swoje światy, wykorzystując matrycę graficzną. To dzięki transparentności nałożonych na siebie odbitek uzyskuje ostateczną formę. „Inne światy” materializują się mimo swojej ulotności. Ich organiczna struktura nie mieści się w żadnej systematyce. Bogactwo i urodę tej grafiki musimy interpretować intuicyjnie.

Mariusz Pałka

 

logo-kreg-sztuki logo-dpc