Dział Etnologii Miasta / ul. Rymarska 4

Warsztaty twórcze I

„Recykling szarej ulicy”

Wyobraźnia, street art, ekologia, recykling

Projekt skierowany do każdej grupy wiekowej. Uczy dostrzegania i tworzenia piękna w otaczającej rzeczywistości. Łączy rozwijanie zainteresowania sztuką, działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej z działalnością ekologiczną. Rozwija w uczestnikach wiedzę dotyczącą istotnego tematu zagospodarowywania odpadów, ich segregacji, a przede wszystkim powtórnego wykorzystania w formie plastycznej.

Recykling szarej ulicy to odnajdywanie wśród zbędnych przedmiotów codziennego użytku możliwości powtórnego ich wykorzystania. Ogromna ilość „produkowanych” przez każdego z nas śmieci daje morze inspiracji do kreowania zupełnie nowych obiektów/instalacji/rzeźb z tego, co na pozór wydaje się być zupełnie bezużyteczną materią.

Obiekty, jakie uczestnicy wykreują – najpierw w swoich głowach, a następnie w rzeczywistości – mogą odnosić się do zwierząt, ludzi, owadów, robotów czy też abstrakcyjnych wytworów ludzkiej wyobraźni. Istotnym aspektem projektu jest zastosowanie różnokolorowych, intensywnych farb, którymi należy powstałe obiekty pomalować, by nadać im barwny, wybijający się wśród szarości charakter. Tak powstałe przedmioty mogą zostać umieszczone w przestrzeni miejskiej, na murkach, gzymsach, parapetach. Mogą wisieć, stać, a także – o ile to możliwe – zostać przyklejone do płaskich powierzchni.

Udział w projekcie ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie piękna, które każdy może kreować w swojej okolicy. Pokazywać, że zwykłe śmieci są nie tylko odpadami, lecz mogą stać się materiałem, który ponownie wykorzystany otrzyma „nowe życie” i nową funkcję. Uświadamiać, że osiedla, mury i bruki niekoniecznie muszą być areną walk kibiców dwóch zwaśnionych klubów, ale z powodzeniem mogą stanowić podłoże do prezentacji własnej twórczości artystycznej, która swym pięknem i kolorami zachwyci niejednego przechodnia.


Terminy: Do uzgodnienia

Koszt: 8 zł / osoba

Szczegóły: 600 706 631
Zapisy: 32 353 95 59, 32 255 14 80

 

Warsztaty twórcze II

„Nowoczesna mozaika”

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na Nikiszowcu są dwie mozaiki umieszczone na fasadzie budynku poczty przy placu Wyzwolenia. Zarówno mieszkańcom, jak i turystom piękne róże oraz czerwone cegły i farba zdobiąca okna kojarzą się jednoznacznie z „Nikiszem”. Również w Muzeum Historii Katowic, w dawnym maglu na Rymarskiej, można obejrzeć śląską patronkę, świętą Barbarę wykonaną w technice mozaiki.

Mozaika – dawniej bardzo powszechna technika malarska – dziś stosowana jest rzadziej, jednak niektórzy współcześni artyści wciąż sięgają do tej metody tworzenia swoich dzieł. Jest to również zauważalne w sztuce ulicznej, gdzie artyści umieszczają swoje mozaiki m.in. na murach, krawężnikach, mostach, zwracając w ten sposób uwagę przypadkowych przechodniów.
Jednym z takich twórców jest Invador, artysta z Francji, który – wykorzystując drobne kafelki – swoje mozaiki tworzy na kształt postaci z dawnych prostych gier komputerowych.

Mozaiki obecne na Nikiszowcu zainspirowały nas do zorganizowania warsztatów, w czasie których każdy z uczestników będzie mógł wykonać własną mozaikę. Inspiracje są wokół nas: czy to „róże” na rynku, młotek i pyrlik na murze familoka, ulubione zwierzę bądź przedmiot.
Chcemy je wykorzystać przy tworzeniu prac, dlatego każdy będzie mógł obejrzeć inspirujące fotografie bądź stworzyć mozaikę według pokazanego wzoru.

Terminy: Do uzgodnienia

Koszt: 8 zł / osoba

Szczegóły: 600 706 631
Zapisy: 32 353 95 59, 32 255 14 80

Dział Teatralno-Filmowy / ul. Kopernika 11

„Mały kostiumograf” - Interesują Cię księżniczki i damy dworskie, a może uwielbiasz odważnych rycerzy w lśniących zbrojach? Jeśli tak, to nasze warsztaty są właśnie dla Ciebie. Przyjdź, uruchom wyobraźnię i stwórz swój własny projekt  wymarzonego kostiumu. Do dyspozycji szablony i mnóstwo niepowtarzalnych tkanin!

„Szalony Kapelusznik” - Warsztaty plastyczne. Możliwość zaprojektowania i wykonania pięknych, barwnych kapeluszy! Mali artyści projektują i realizują własne pomysły nakryć głowy: meloników, cylindrów i wielu innych, mając do dyspozycji szablony i mnóstwo niepowtarzalnych tkanin.

Przyjdź i zrób swoje oryginalny projekt a my zrobimy ci zdjęcie!

Wstęp dla grup lub osób indywidualnych po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 32 745 17 28, 514 499 614

Terminy: wtorek – piątek
Godziny: 9.00 – 14.00
Grupy: do 15 osób
Koszt: 8 zł / osoba
(Oferta dostępna cały rok, terminy do uzgodnienia telefonicznie)
Tel.: (32) 745 17 28, 514 499 614
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.