My.Wy.Oni.

Dział Grafiki
26 II - 19 IV 2020

Adres.Godziny otwarcia

 

Na wystawie prezentuję grafiki i obrazy, które powstały w ciągu ostatnich lat (2016–2018). Ich liryczny i poetycki wymiar pozwala odbiorcy na własne „patrzenie” i „widzenie”. Niejednokrotnie stają się ilustracją do „czyjejś” opowieści. Zaspakajają zmysł wizualno-estetyczny odbiorcy, pobudzając jego wyobraźnię. Obrazy jawią się kolorem i niesprecyzowaną biologiczną formą, krajobrazem, zjawiskowymi postaciami i myślą zamkniętą w ludzkim ciele. Tytuł wystawy MY – WY – ONI sugeruje odniesienie do wielości, mnogości, nawiązując do „jakiejś” zbiorowości, a nie konkretnej jednostki.

Anna Flaga

 

Anna Flaga, magister sztuki, doktorantka w dziedzinie sztuk plastycznych Akademii Sztuk Pięknych Krakowie, pracownik Muzeum Miejskiego w Żorach (kuratorka wystaw sztuki i specjalistka ds. promocji i wydawnictw). Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka nagród w dziedzinie sztuki i muzealnictwa. Uczestniczka wielu wystaw i plenerów w kraju i za granicą. Nominowana przez Kapitułę „Dziennika Zachodniego” do tytułu Osobowość Roku 2019 w kategorii kultura (Żory) oraz do żorskiej nagrody „Phoenix Sariensis 2020”.

LEKSYKON LUDZI KATOWICKIEJ KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI

WSTĘP

W leksykonie Ludzie katowickiej kultury fizycznej i turystyki zamieszczono wyłącznie notki biograficzne osób już nieżyjących związanych z kulturą fizyczną i turystyką urodzonych bądź działających w Katowicach (we współcześnie obowiązujących granicach). Celem zebrania i opracowania dotąd rozproszonych informacji jest zaspokojenie elementarnych potrzeb Czytelników, przede wszystkim zaś leksykon ma służyć pomocą tym, którzy interesują się historią śląskiego i katowickiego sportu i chcą poznać sylwetki ludzi mających trwałe już miejsce w galerii zasłużonych dla kultury fizycznej.

Przyjęta forma prezentacji ma dostarczyć podstawowych wiadomości o zasłużonych sportowcach, trenerach, działaczach i innych postaciach związanych z katowicką kultura fizyczną, tzn. niezbędnych danych biograficznych oraz uwag o działalności i osiągnięciach. W zwięzły sposób podano niezbędne informacje, pozwalające na szybkie skojarzenie sylwetki z epoką i określona dziedziną sportową. Treść biogramów została ograniczona do spraw najistotniejszych. W treści haseł uwzględniono przede wszystkim pionierskie dokonania w rozwoju dyscyplin sportowych, działalność w ogólnopolskich i regionalnych związkach sportowych (turystycznych), aktywność w zakładaniu sekcji i klubów sportowych oraz gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a w informacjach o sportowcach ich osiągnięcia, takie jak: medale mistrzostw Polski i innych ważnych zawodów regionalnych i ogólnopolskich, osiągnięcia jako reprezentanta Polski (olimpijczyka, uczestnika mistrzostw świata, mistrzostw Europy i innych zawodów wysokiej rangi międzynarodowej).

Przy opracowaniu leksykonu korzystano z archiwaliów Archiwum Państwowego w Katowicach i jego oddziałów w Pszczynie i Gliwicach, Archiwum Miejskiego w Katowicach, Archiwum Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach oraz zgromadzonych w Muzeum Historii Katowic, a także informacji zamieszczanych w prasie historycznej i współczesnej, okolicznościowych wydawnictwach jubileuszowych oraz literaturze naukowej i popularnonaukowej.

Antoni Steuer

autor koncepcji opracowania i treści haseł