„Gruss aus Kattowitz”. Album pocztówek ze zbiorów MHK

„Gruss aus Kattowitz”. Album pocztówek ze zbiorów MHK

autor: Jadwiga Lipońska-Sajdak, Zofia Szota

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2008

stron: 156

cena: 84 zł 40 zł


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Publikacje można zakupić również w budynku głównym przy ul. Szafranka 9.


Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2008 r. w kategorii "publikacje"

II wydanie, wzbogacone płytą CD

Album przedstawiający miasto na dawnej pocztówce stał się rzeczą tak banalną i powszechną, że aż zniechęcającą do wydania. Jednak Katowice, ubogie w pejzaże i wizerunki malarskie z racji swego krótkiego istnienia miejskiego, nie mają alternatywy. Niewielki zbiór zdjęć z drugiej połowy XIX wieku, znajdujący się w Bibliotece Śląskiej i Muzeum Historii Katowic, nie daje wyobrażenia o błyskawicznie rozwijającej się miejscowości, która prawa miejskie otrzymała dopiero w 1865 roku.
Do albumu wybrano zestaw pocztówek ilustrujących historię ulic najstarszej części miasta. Z żalem zrezygnowano z licznych przedstawień dzielnic włączonych do Katowic później, jak: Bogucice, Dąb, Ligota, Szopienice (Autorki planują poświęcić im odrębną publikację).Album zawiera również obszerną część poświęconą historii karty pocztowej, technikom wydawniczym oraz wydawcom pocztówek.

Wersja niemiecka.

 

LEKSYKON LUDZI KATOWICKIEJ KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI

WSTĘP

W leksykonie Ludzie katowickiej kultury fizycznej i turystyki zamieszczono wyłącznie notki biograficzne osób już nieżyjących związanych z kulturą fizyczną i turystyką urodzonych bądź działających w Katowicach (we współcześnie obowiązujących granicach). Celem zebrania i opracowania dotąd rozproszonych informacji jest zaspokojenie elementarnych potrzeb Czytelników, przede wszystkim zaś leksykon ma służyć pomocą tym, którzy interesują się historią śląskiego i katowickiego sportu i chcą poznać sylwetki ludzi mających trwałe już miejsce w galerii zasłużonych dla kultury fizycznej.

Przyjęta forma prezentacji ma dostarczyć podstawowych wiadomości o zasłużonych sportowcach, trenerach, działaczach i innych postaciach związanych z katowicką kultura fizyczną, tzn. niezbędnych danych biograficznych oraz uwag o działalności i osiągnięciach. W zwięzły sposób podano niezbędne informacje, pozwalające na szybkie skojarzenie sylwetki z epoką i określona dziedziną sportową. Treść biogramów została ograniczona do spraw najistotniejszych. W treści haseł uwzględniono przede wszystkim pionierskie dokonania w rozwoju dyscyplin sportowych, działalność w ogólnopolskich i regionalnych związkach sportowych (turystycznych), aktywność w zakładaniu sekcji i klubów sportowych oraz gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a w informacjach o sportowcach ich osiągnięcia, takie jak: medale mistrzostw Polski i innych ważnych zawodów regionalnych i ogólnopolskich, osiągnięcia jako reprezentanta Polski (olimpijczyka, uczestnika mistrzostw świata, mistrzostw Europy i innych zawodów wysokiej rangi międzynarodowej).

Przy opracowaniu leksykonu korzystano z archiwaliów Archiwum Państwowego w Katowicach i jego oddziałów w Pszczynie i Gliwicach, Archiwum Miejskiego w Katowicach, Archiwum Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach oraz zgromadzonych w Muzeum Historii Katowic, a także informacji zamieszczanych w prasie historycznej i współczesnej, okolicznościowych wydawnictwach jubileuszowych oraz literaturze naukowej i popularnonaukowej.

Antoni Steuer

autor koncepcji opracowania i treści haseł