Wernisaż w ramach 9 edycji Festiwalu Kręgi sztuki.Iva Krupicová

Kategoria
Wernisaż
Termin
14 maja 2018 18:00 - 19:30
Miejsce
Oddział Grafiki Pawła Stellera, ul. Kościuszki 47

Iva Krupicová to ilustratorka, graficzka, projektantka książek, typografka. Ma na koncie różnorodne realizacje od klasycznych rycin po obiekty przestrzenne. Doświadczenia twórcze zdobywała przede wszystkim, opracowując graficznie książki, co stało się dla niej okazją do poszukiwań nowych rozwiązań w technikach graficznych oraz eksperymentów z różnymi materiałami. Przyczyniła się do tego zapewne realizacja dyplomu magisterskiego w Pracowni Opakowania i Projektowania Książek prowadzonej przez prof. Eliskę Cabanovą w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego. Aktualnie Iva jest zatrudniona na stanowisku asystentki w Pracowni Rysunku prowadzonej przez dr. hab. Marka Sibińskiego. Pracuje cyklami, co wynika z dyscypliny i rytmu pracy nad książką, specyficznym i bardzo wymagającym medium wypowiedzi artystycznej. 

W cyklu „Małe światy” uwagę zwraca przede wszystkim fascynacja ulotną materią, która przyjmuje różne formy istnienia. Iva tworzy swoje światy, wykorzystując matrycę graficzną. To dzięki transparentności nałożonych na siebie odbitek uzyskuje ostateczną formę. „Małe światy” materializują się mimo swojej ulotności. Ich organiczna struktura nie mieści się w żadnej systematyce. Bogactwo i urodę tej grafiki musimy interpretować intuicyjnie.

Mimo młodego wieku Iva Krupicová ma już duże osiągnięcia: 7 ekspozycji indywidualnych, udział w 30 wystawach zbiorowych oraz nagrody, w tym główna (Fenomen Książki, Muzeum Mendla, Brno, Czechy 2013) w kategorii ilustracji – typografia do książki „Świniobicie”.
Mariusz Pałka

 
 

Terminy

  • 14 maja 2018 18:00 - 19:30

Wspierane przez iCagenda