Ostrawa przemysłowa i liryczna

Kategoria
Wernisaż
Termin
19 maja 2018 16:30 - 18:00
Miejsce
Oddział Grafiki Pawła Stellera, ul. Kościuszki 47

Maj to od 2001 roku miesiąc Dni Polsko-Czeskich. Każdego roku obchody odbywają się naprzemiennie to w Katowicach, to w Ostrawie. W tym roku Dział Grafiki Muzeum Historii Katowic wraz z Muzeum Ostrawskim na Noc Muzeów 2018 przygotował wydarzenie artystyczne inspirujące wszystkich pasjonatów Czech – prezentację wybranych wizerunków miasta Ostrawy i jego industrialnej scenerii z bogatych zbiorów grafiki z przełomu XIX i XX wieku instytucji muzealnej naszego miasta partnerskiego. 

Ostrawa przemysłowa i liryczna... prezentuje 30 przedwojennych litografii, rysunków piórkiem, ołówkiem, węglem i akwareli wybitnych czeskich twórców, m.in. takich jak: Ernest Wilhelm Knippel, Jacob Alt, František Kaliwoda, Erwin Pendl, Ferdinand Till, Viktor Kutzer, M. Bušek, L. Pešek. Wiele z tych dzieł należy do perełek sztuki graficznej na poziomie europejskim, np. oryginalne szkice architektoniczne dwóch ikonicznych budynków centrum miasta Ostrawy – kościoła Koronowania Panny Marii w ostrawskiej dzielnicy Mariánské Hory (projekt wnętrza) i Katedry Boskiego Zbawiciela w centrum Ostrawy Jano Kohlera z 1902 roku oraz szkic ołtarza głównego kościoła Boskiego Zbawiciela w Ostrawie Gustava Meretta z 1883 roku.

Oprócz twórców XIX-wiecznych na wystawie wyeksponowano również cenną kolekcję grafik Jana Sládeka (5 lutego 1906, Ostrava – 30 lipca 1982, Praha) – czeskiego malarza, ilustratora, grafika, typografa, scenografa, kostiumografa, pedagoga i tłumacza, który przełożył na poetycką transkrypcję obrazy międzywojennej surowej miejskiej zabudowy Ostrawy. W swojej twórczości artystycznej ujawnił niezwykłą przychylność do motywów industrialnych, którym potrafił nadać poetyczny urok. W latach 30. XX wieku tworzył w Ostrawie, gdzie przyczynił się do organizacji życia kulturalnego miasta. Należał do elity wybitnych osobistości z ostrawskiej akademii sztuk pięknych i teorii sztuki. Często w jego twórczości pojawiają się tematy socjalne. Nie ukrywał fascynacji kubizmem, w swoich pracach eksperymentował ze światłem. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się do Pragi i oprócz ilustrowania książek zajmował się przede wszystkim scenografią.

 
 

Terminy

  • 19 maja 2018 16:30 - 18:00

Wspierane przez iCagenda