„Salon Sztuk” – spotkanie z BOGUMIŁĄ MURZYŃSKĄ

Kategoria
Spotkanie
Termin
28 marca 2019 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
Telefon
32 745 17 28, 514 499 614
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na spotkanie z aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach BOGUMIŁĄ MURZYŃSKĄ.
Prowadzenie: Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Cykl „Salon sztuk” odbywa się raz w miesiącu, w czwartki o godzinie 18.00 w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. W byłym mieszkaniu znakomitych artystów Barbary i Stanisława Ptaków znajduje się prawdziwy salon z eleganckimi meblami i dziełami sztuki. Ta atmosfera sprzyja organizowaniu spotkań artystycznych. Gośćmi „Salonu sztuk” są poeci, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, malarze… Serdecznie zapraszamy! Spędźmy wspólnie te czwartkowe wieczory w dobrym towarzystwie, przy filiżance ekskluzywnej herbaty.

Bogumiła Murzyńska: aktorka, ukończyła PWSTiF w Łodzi w 1962 r. i od tego czasu niemal nieprzerwanie związana jest z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. W swoim dorobku ma ponad 120 ról teatralnych i 25 telewizyjnych m.in.: Panny Młodej w „Weselu” St. Wyspiańskiego (odtwarzała tę rolę czterokrotnie!) a także Avril w „Szkarłatnym prochu” S. O'Caseya, Kresydy w „Sławnej historii o Troilusie i Kresydzie”, Oliwii w „Wieczorze Trzech Króli”, Tytanii w „Śnie nocy letniej” W. Shakespeare’a, Maryjohnny Rafferty w „Czaszce z Connemary” M. McDonagha, Marty w „Kto się boi Virginii Woolf?” E. Albeego, Anny w „Wariacie i zakonnicy” Witkacego, tytułowej roli w „Pannie Julii” A. Strindberga oraz Hrabiny Idalii w „Fantazym” J. Słowackiego. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Prezydenta Katowic, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia aktorskie, rybnickiego Narcyza w kategorii „osobowość kulturalna”, a także kilku Złotych Masek. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W podziękowaniu za ponad 10-letnią pomoc w kwestach na budowę pomnika (również podczas najsroższych mrozów), otrzymała wyróżnienie od zespołu „Solidarności” KWK Wujek. W 2014 roku, z okazji 50-lecia jej pracy artystycznej, wydana została książka „Bogumiła Murzyńska. Biografia nostalgiczna”, która powstała podczas długich spotkań i rozmów artystki z Henryką Wach-Malicką.

Ulubionym twórcą teatralnym aktorki jest William Shakespeare – jak sama mówi: „potem długo, długo nic. I dopiero cała wybitna reszta”. Ma wiele pasji: historia (nawet, jeśli trudna), zwierzęta (jej dom zawsze był pełen zwierząt, w pewnym momencie życia w ciasnym mieszkaniu trzymali z mężem 5 kotów, 2 psy i świnkę morską), przyroda (gdyby mogła, każdą wolną chwilę spędzałaby w górach), podróże i syn. Pokochała również pracę z młodzieżą, której poświęca dziś większość swojego wolnego czasu – już od 10 lat wykłada w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim, gdzie m.in. przygotowuje spektakle dyplomowe słuchaczy.

Wstęp wolny.

 
 

Terminy

  • 28 marca 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda