Nie tylko o muzyce z red. HALINĄ SZYMURĄ

Kategoria
Spotkanie
Termin
4 kwietnia 2019 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
Telefon
32 745 17 28, 514 499 614
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozmowa z red. Haliną Szymurą, realizującą relacje i transmisje telewizyjne z Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Prowadzenie: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”.

Halina Szymura: dziennikarka, publicystka i prezenterka telewizyjna – od 1979 roku związana z katowickim Ośrodkiem TVP. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydziału Filozoficzno–Historycznego) i paryskiej Sorbony (Muzykologii).
Od 1979 do 1989 roku – wykładowca (równolegle z pracą w TV) na wydziale Reżyserii Radiowo–Telewizyjnej UŚ w Katowicach. Autorka programów ogólnopolskich realizowanych dla telewizyjnej Jedynki i Dwójki, a także dla TVP Polonia. Zrealizowała kilkadziesiąt transmisji telewizyjnych z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – w tym wiele z nich transmitowanych było na cały świat przez TV Polonia. Przez 20 lat współpracowała z profesorem Zbigniewem Religą przy realizacji gal koncertowych „Serce za serce” dla założonej przez słynnego lekarza Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jest reżyserem znakomitego filmu dokumentalnego "Profesor od serca. Zbigniew Religa", za który otrzymała nagrodę w konkursie dziennikarskim "Silesia Press". Jest laureatką nagród Prezesa TVP za cykl programów propagujących twórczość Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego – w tym transmisji koncertów jego muzyki poprzez TV Polonia i Program 2 TVP. Miała autorskie cykle w Telewizji Katowice: „Oj, ni ma jak Lwów” (17 lat na antenie) i „Nie tylko o muzyce” z udziałem najwybitniejszych postaci życia muzycznego. Autorka i reżyser widowisk telewizyjnych z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, dokumentujących cały dorobek Stanisława Hadyny. W latach 1981–1986 realizowała programy we francuskich stacjach telewizyjnych FR3 Lille i FR3 Lyon.
Przez wiele lat współpracowała z Bogusławem Kaczyńskim, przygotowując reportaże z festiwali muzycznych w Łańcucie (łącznie z prowadzeniem studia na żywo dla Programu 2 TVP) i w Krynicy-Zdroju. Słynny propagator muzyki Bogusław Kaczyński przyjeżdżał także do Katowic, by wspólnie z Haliną Szymurą prowadzić ogólnopolskie programy telewizyjne.

Wstęp wolny.

 
 

Terminy

  • 4 kwietnia 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda