Pierniki. Podróż do krainy zmysłów...

Kategoria
Wernisaż
Termin
6 grudnia 2019 17:00 - 18:30
Miejsce
Dział Etnologii Miasta Oddział Muzeum Historii Katowic, ul. Rymarska 4
Telefon
32 256 18 10
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor Muzeum Historii Katowic

Jacek Siebel

Kierownik Haus Schlesien

Nicola Remig

 

mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy

 

Pierniki. Podróż do krainy zmysłów...

 

6 grudnia 2019 r. o godz.17.00

 

do Oddziału MHK

Działu Etnologii Miasta

przy ul. Rymarskiej 4 w Katowicach-Nikiszowcu

 

 

Gdy przed wiekami po raz pierwszy pojawiły się wzmianki o piernikach, były one jeszcze rzadko spotykanym, luksusowym towarem znanym jedynie w klasztorach i w najwyższych sferach społeczeństwa. Wiązało się to przede wszystkim z tym, że egzotyczne przyprawy musiały być sprowadzone z bardzo daleka, a ich cena była odpowiednio wysoka.
Oprócz wartości materialnej, która w znacznym stopniu zależała od dostępności składników, posiadały pierniki również wartość symboliczną. Z okazji wielu świąt obdarowywano się klasycznymi piernikami figuralnymi, przy pomocy których chciano przekazać obdarowanemu jakąś wiadomość lub życzenia na drogę życia…
Młody czy stary, prawie każdy łączy pierniki z adwentem i okresem Bożego Narodzenia. Zapach i smak tego korzennego ciasta należy do wspomnień z dzieciństwa i kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Dla jednych pierniki to te ciastka, które w domu mama lub babcia same piekły i które często ukradkiem były wyjadane. Jeszcze inni do dzisiaj pamiętają tę wielką radość, jaką sprawiał widok pięknie przyozdobionych pierników, które rodzice kupili na targu bożonarodzeniowym ...(tekst: Haus Schlesien)
Wystawa zorganizowana we współpracy z Haus Schlesien z Königswinter (Niemcy)

 
 

Terminy

  • 6 grudnia 2019 17:00 - 18:30

Wspierane przez iCagenda