Jak oswoić beboka i inne śląskie straszki czyli nie taki bebok straszny….

Kategoria
Warsztaty
Termin
1 czerwca 2021
Miejsce
Dział Etnologii Miasta ul.Rymarska 4
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W dniach 01.06 – 02.06 2021 w ramach obchodów święta Dnia Dziecka, Oddział Muzeum Historii Katowic - Dział Etnologii Miasta zaprasza dzieci na zajęcia warsztatowe: „ Jak oswoić beboka”. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazje posłuchać opowieści o „śląskich straszkach” i własnoręcznie za pomocą różnych materiałów wykonać swojego zaprzyjaźnionego „oswojonego” beboka.

Dawniej na Śląsku żywe były opowieści o różnych stworkach i duchach. Najbardziej znane śląskie straszki to beboki, utopce, podciepy i piecuchy. Niektóre z nich żyły sobie blisko siedzib ludzkich, czasem w chałupie ale prawie wcale nie były widoczne. Nie robiły ludziom większej szkody, choć potrafiły nabroić, spłatać figla czy nastraszyć!

Szczególnie często przestrzegano dzieci przed bebokami. Były to istoty nocne, zamieszkiwały piwnice, szopki, chlewiki, rzadko odwiedzane strychy i inne miejsca, w których spokojnie mogły przeczekać dzień. Stworki te lubiły mieć spokój w swych kryjówkach i nie życzyły sobie, by im przeszkadzano. Dzieci biegając i zaglądając „byle gdzie”, w różne miejsca, mogły zostać mocno nastraszone przez obudzonego znienacka beboka! Kiedy jednak traktowało się śląskie straszki dobrze i z należytym szacunkiem, potrafiły odpłacić się pomagając w różnych domowych sprawach i obowiązkach.

Jeśli chcecie poznać opowieści o dawnych stworkach i strachach oraz dowiedzieć się jak można oswoić beboka zapraszamy na warsztaty w dniach 01.06 – 02.06 2021 w ramach obchodów święta Dnia Dziecka do Działu Etnologii Miasta Oddział Muzeum Historii Katowic. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazje posłuchać bajek i własnoręcznie przy użyciu różnych materiałów wykonać swojego zaprzyjaźnionego „oswojonego” beboka, który traktowany z sympatią na pewno stanie się pomocnikiem w różnych domowych sprawach.

Warsztaty stacjonarne w Dziale Etnologii Miasta, Katowice ul. Rymarska 4.

Rezerwacja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
32 353-95-59 wew. 5

 
 

Terminy

  • 2 czerwca 2021
  • 1 czerwca 2021

Wspierane przez iCagenda