Mroki podświadomości. Beksiński

Budynek Główny
10 VI 2017 - 15 X 2017

Adres.Godziny otwarcia

 

WYSTAWA "MROKI PODŚWIADOMOŚCI. BEKSIŃSKI"

W świecie różnic i podziałów szukamy przestrzeni, która mogłaby nas w jakiś sposób połączyć, na nowo stworzyć z nas wspólnotę. Poszukujemy bezpiecznego miejsca, które mogłoby dać nam namiastkę pokoju pośród walki plemion. „Płaszczyznę połączenia” odnajdywaliśmy nieraz w sztuce, wśród jednoczących pięknem, klimatem czy uniwersalnym przesłaniem dzieł mistrzów.
Co jednak, gdy twórczość dzieli i to w sposób ostry, jak brzytwa? Tak jest z dorobkiem artystycznym Zdzisława Beksińskiego – sanockiego mistrza przez całe życie malującego śmierć – śmierć, która przyszła po niego zbyt wcześnie.

Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca, dzieli. Jedni kochają ją do tego stopnia, że każą tatuować na swym ciele fragmenty obrazów artysty, inni zaś ze strachem i odrazą odwracają wzrok. Jednak na pewno nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jest to sztuka trudna, zmuszająca do myślenia, do zatrzymania się i zastanowienia. Zachwyca tematami, możliwościami interpretacji, nie dając jednak odbiorcy odpowiedzi na pytanie: „co artysta miał na myśli”, bo Beksiński, jak sam twierdził, tworzył dzieła... tak po prostu.

Prezentacja twórczości Zdzisława Beksińskiego w naszym muzeum nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty.
Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, prezentujemy też rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.

 

Kurator wystawy
Łukasz Szostkiewicz

 


Wernisaż wystawy odbędzie się 9 czerwca 2017 roku o godz. 16:00. Wstęp na wernisaż wyłącznie za okazaniem zaproszenia.

Bilet wstępu na wystawę kosztuje 10 zł. Bilet ten obejmuje wyłącznie ekspozycję czasową "Mroki podświadomości. Beksiński"

Wystawa potrwa do 15 października 2017 roku.

 

Patronat honorowy
patronat honorowy
Partner wydarzenia
logo PKO Bank Polski
Obiekty na wystawę wypożyczyli

bwa logo mg logo linearne logo MHS2