Jesienne portrety Witkacego

Budynek Główny
18 XI 2017 - 28 I 2018

Adres.Godziny otwarcia

 

Wystawa jesiennych portretów Witkacego odbywa się w związku z rocznicą wydania najpopularniejszej powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. Pożegnanie Jesieni. Druga powieść Witkacego, ukazała się nakładem Wydawnictwa Ferdynanda Hoesicka w kwietniu 1927 r., czyli 90 lat temu. Wciąż jest jednym z częściej czytanych, komentowanych, interpretowanych, tłumaczonych na języki świata, a nawet filmowanych tekstów Witkacego.

Pokażemy Państwu kilka portretów Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej czyli Asymetrycznej Damy zestawionych z demonicznym, listopadowym Autoportretem artysty i nieujarzmionym, jak narkotyczne wizje, październikowym konterfektem Janusza de Beaurain (tak, tak, syna tego psychoanalityka). Po raz pierwszy będą Państwo mieli szansę zobaczyć na żywo piękny portret Zofii Maleckiej, na co dzień niedostępny, bo zdobiący ściany domu prywatnego kolekcjonera.

Kto zauważy, że namalowany w maju 1927 r. obraz zdobią jesienne liście? Kogo zafrapuje nietypowa, czarno-czerwona broszka znajdująca się na dekolcie, a nie bluzce modelki? Czy połączy jej imię i słodkie spojrzenie z nieszczęsną narzeczoną Atanazego? A wreszcie, kto zgłębi, co łączy Zofię Malecką, Zosię Osłabędzką i Asymetryczną Damę?

Wystawa czynna w Galerii Małej MHK od 18 listopada 2017 do 28 stycznia 2018 r.