PIERNIKI. Podróż do...

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec
6 XII 2019 - 2 II 2020

Adres.Godziny otwarcia

 

Dyrektor Muzeum Historii Katowic
Jacek Siebel

 

Kierownik Haus Schlesien
Nicola Remig

 

mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy

 

PIERNIKI. Podróż do krainy zmysłów.

 

6 grudnia 2019 r. o godz. 17.00

 

do Oddziału MHK
Działu Etnologii Miasta
Przy ul. Rymarskiej 4 w Katowicach (Nikiszowiec).

 

Gdy przed wiekami po raz pierwszy pojawiły się wzmianki o piernikach, były one jeszcze rzadko spotykanym, luksusowym towarem znanym jedynie w klasztorach i w najwyższych sferach społeczeństwa. Wiązało się to przede wszystkim z tym, że egzotyczne przyprawy musiały być sprowadzone z bardzo daleka, a ich cena była odpowiednio wysoka.

Oprócz wartości materialnej, która w znacznym stopniu zależała od dostępności składników, posiadały pierniki również wartość symboliczną. Z okazji wielu świąt obdarowywano się klasycznymi piernikami figuralnymi, przy pomocy których chciano przekazać obdarowanemu jakąś wiadomość lub życzenia na drogę życia…

Młody czy stary, prawie każdy łączy pierniki z adwentem i okresem Bożego Narodzenia. Zapach i smak tego korzennego ciasta należy do wspomnień z dzieciństwa i kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Dla jednych pierniki to te ciastka, które w domu mama lub babcia same piekły i które często ukradkiem były wyjadane. Jeszcze inni do dzisiaj pamiętają tę wielką radość, jaką sprawiał widok pięknie przyozdobionych pierników, które rodzice kupili na targu bożonarodzeniowym ...(tekst: Haus Schlesien)

 

Wystawa zorganizowana we współpracy z Haus Schlesien z Königswinter (Niemcy)

 

Wystawę będzie można oglądać do 2 lutego 2020 r.