O Wojciechu Kilarze

Dział Teatralno-Filmowy
29 VI - 30 X 2022

Adres.Godziny otwarcia

 

O Wojciechu Kilarze – takty, motywy, frazy

17 lipca bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. Artysta, kojarzony z „Krzesanym” czy muzyką do filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, był autorem ponad pięćdziesięciu utworów muzyki klasycznej oraz muzyki do stu siedemdziesięciu sześciu filmów polskich i zagranicznych. 

Wojciech Kilar był jednak przede wszystkim człowiekiem – skromnym, głęboko wierzącym, oddanym żonie, a także miłośnikiem kotów. Pokochał Śląsk i wybrał Katowice na swoją małą ojczyznę.

Podobnie jak utwór muzyczny złożony jest z taktów, motywów i fraz, tak życie kompozytora – jak każdego z nas – tworzyły chwile wyjątkowe oraz codzienne, powtarzalne czynności. Wystawa stara się przybliżyć twórczość Wojciecha Kilara i zmieniający się przez lata styl kompozytorski, a także przypomnieć ludzi, których los postawił na drodze artysty, oraz wydarzenia, które wpłynęły na jego życie.

Czas trwania wystawy 29.06.2022 – 30.10.2022

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

 

29.06. godz. 17.00 Wernisaż wystawy „O Wojciechu Kilarze – takty, motywy, frazy”

29.06. godz. 17.30 Prelekcja pt. „Awangardowy okres twórczości Wojciecha Kilara” dr. hab. Wojciecha Stępnia - wykładowcy Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wstęp bezpłatny

48.07.2022, godz. 10.00 Warsztaty pt. „Muzyka Pana Kilara – awangarda” w ramach akcji „Lato w mieście”, prowadzenie: Angelika Szepiszczak

W latach 60. XX wieku kompozytorzy zaczęli szukać w muzyce czegoś nowego, bowiem dotychczasowe techniki i środki kompozytorskie zdawały się im niewystarczające. Twórcy zaczęli eksperymentować, między innymi wymyślając różne sposoby wydobywania nietypowych dźwięków z instrumentów i przy pomocy głosu ludzkiego oraz próbując uzyskać nowe brzmienia. W muzyce awangardowej zauważamy odejście od pewnych ograniczeń wynikających z zasad tworzenia muzyki klasycznej – metrum, systemu dur-moll czy nawet standardowego zapisu muzycznego.

Poznając ten nurt muzyki Wojciecha Kilara, uczestnicy warsztatów będą mogli zrozumieć niezwykłość awangardy, „doświadczyć" jej oraz stworzyć i wykonać własny utwór.

Czas trwania: 1 godz., limit: 15 osób

Wstęp bezpłatny

07.07. godz. 17.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Angelika Szepiszczak

Wstęp bezpłatny

14.07. godz. 17.00 Projekcja filmu „Wojciech Kilar. Credo”, reż. V. Rotter-Kozera i Z. Sowiński

Wstęp bezpłatny

18.08. godz. 17.00 Prelekcja „Na szlaku z Wojciechem Kilarem”

O poliptyku tatrzańskim opowiada Angelika Szepiszczak

Wstęp bezpłatny

WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK: warsztaty pt. „Muzyka Pana Kilara – awangarda”

prowadzenie: Angelika Szepiszczak

W latach 60. XX wieku kompozytorzy zaczęli szukać w muzyce czegoś nowego, bowiem dotychczasowe techniki i środki kompozytorskie zdawały się im niewystarczające. Eksperymentowali, wymyślając między innymi różne sposoby wydobywania nietypowych dźwięków z instrumentów czy przy pomocy głosu ludzkiego oraz próbując uzyskać nowe brzmienia. W muzyce awangardowej zauważamy odejście od pewnych ograniczeń wynikających z zasad tworzenia muzyki klasycznej – metrum, systemu dur–moll czy nawet standardowego zapisu muzycznego.

  • Zajęcia dostępne w ramach czasowej oferty edukacyjnej: wrzesień–październik
  • Zajęcia realizowane od wtorku do piątku w godzinach 10.00-15.00 (najpóźniejsza godzina rozpoczęcia warsztatów to 14.00).
  • Cena zajęć: 8zł/os.
  • Przewidywany czas zajęć: ok. 60 minut
  • Wszystkie zajęcia wpisują się w podstawę programową
  • Zajęcia odbywają się w Dziale Teatralno-Filmowym Oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11
  • Rezerwacja: tel. 32 745 17 28, 514 499 614, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(KLASY 1-VIII)

Uczestnicy warsztatów poznają nurt muzyki awangardowej na podstawie twórczości Wojciecha Kilara. Zapoznają się z graficzną partyturą oraz elementami zapisu utworu współczesnego. Będą mieli okazję usłyszeć różnorodność zwrotów rytmicznych oraz melodycznych, a także napisać i wykonać własny utwór.

(MŁODZIEŻ I DOROŚLI)

Muzyka awangardowa opiera się na różnorodnych stylach i technikach kompozytorskich. Uczestnicy warsztatów będą mogli wsłuchać się w ciekawe zjawiska, zrozumieć zmiany, które pojawiły się w „nowej muzyce”, a także stworzyć dzieło plastyczne, które będzie wynikiem odczuć powstałych podczas słuchania i doświadczania muzyki.

22.09 godz. 13.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Angelika Szepiszczak

Wstęp bezpłatny

30.09 godz. 16.00-21.00 Możliwość zwiedzenia wystawy z kuratorem – Angeliką Szepiszczak

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Oddziału Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic w „Noc Galerii". Biograficzną wystawę o Wojciechu Kilarze będą mieli Państwo okazję zwiedzić z kuratorem ekspozycji, a przy okazji zadać pytania dotyczące kompozytora i jego twórczości. Ponadto postać wybitnego katowiczanina będzie można sobie przybliżyć, biorąc udział w questingu. Czekamy na Państwa od 16.00 do 21.00.

Wstęp bezpłatny

12.10 godz. 17.00 „Wojciech Kilar – Krzysztof Zanussi”

O życiu, o filmach, o przyjaźni z Krzysztofem Zanussim rozmawia Barbara Gruszka-Zych.

Wstęp: 2 zł

20.10. godz. 17.00 Prelekcja pt. „Z Drakulą mu do twarzy”

O muzyce Wojciecha Kilara do filmu w reż. Francisa Forda Coppoli opowie filmoznawca dr Marek Kosma Cieśliński

Wstęp bezpłatny

28.10. godz. 17.00 Finisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie – Angelika Szepiszczak

Wstęp bezpłatny