"Jeśli jesteś czuła, jesteś potężna" - rozmowa z Jackiem Kurkiem na wystawie Joli Barnaś

Kategoria
Wydarzenie
Date
30 lipca 2020 18:00
Miejsce
Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic, ul. Kopernika 11
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jola Barnaś i Jacek Kurek rozmawiać będą o nadziei płynącej ze spełnionych obietnic i o człowieku w malarstwie; o spotkaniu, dotyku, odczuwaniu, o dźwiękach plam i muzyce barw… O pulsującej w sztuce tajemnicy, o szczęśliwej niemożności tłumaczenia tego, czym jest proces twórczy i o tym, jak szukać map, które czytane mogą być jedynie przez tych, dla których powstają, choć nieznani są oni rysującym je kartografom.

Rozmowa będzie zaproszeniem do współobecności i współodczuwania…

JOLA BARNAŚ urodziła się w 1967 roku w Bytomiu. Mieszka w Katowicach. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek Wzornictwo Przemysłowe w Katowicach. Dyplom z wystawiennictwa obroniła w 1994 roku w pracowni prof. J. Wuttkego.

Od 1996 roku pracuje w Muzeum Historii Katowic, gdzie jest autorką aranżacji wielu wystaw z dziedziny sztuki, historii i etnografii, a także projektów graficznych licznych albumów, katalogów, plakatów i wydawnictw. Projektowała graficznie i aranżowała przestrzenie wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Miejskim w Mysłowicach, Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Miejskiego w Chorzowie.

Zajmuje się również malarstwem i grafiką, które były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

DR JACEK KUREK  historyk, animator kultury, redaktor wydawnictw naukowych w Muzeum w Chorzowie (m.in. „Zeszytów Chorzowskich”). Inicjator i koordynator powstawania wielotomowej monografii Chorzowa. Organizator i współorganizator konferencji naukowych oraz wystaw muzealnych. Zainteresowania badawcze skupia wokół historii kultury i dziejów Polski w XIX i XX w., dziejów Śląska oraz kultury rocka. Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Wykłady prowadzi autorską metodą nauczania przez zachwyt, łącząc naukę i sztukę. Współtwórca „Gruby Bluesa” w Chorzowie. Autor audycji muzycznej „Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. W 2019 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Ostatnio opublikował m.in.: Dźwięki światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluza/Sounds narrated by light. Th musicality of the painting of Maria Wollenberg-Kluza (Warszawa 2018), Widok z okna (Kraków 2019), Mój Blues. Z Andrzejem Matysikiem rozmawia  Jacek Kurek (Kraków 2020)

www.nocniebezkonca.pl

Cykl „CZUĆ” to 12  obrazów-rysunków na papierze, które są osobistym zapisem emocji i nastrojów autorki w mijającym roku. To abstrakcje utrzymane w monochromatycznych kolorach, pełne ekspresji i dynamiki. Połączenie rysunku ołówkiem i malarstwa akrylowego.

***

NAGIE, BIJĄCE SERCE…

...jeśli  jesteś  czuła
 jesteś  potężna

Rupi Kaur

Jest taka intensywność, która wyraża się jedynie w dotyku albo w oddechu i w tym jeszcze, co niewidzialne, nikomu innemu niedostępne…
Jest taka intensywność, która pozostaje poza widzeniem i którą można jedynie przeżyć wewnątrz, w głębi, jest bowiem samym czuciem. Istnieje taki ból, który zdumiewa, oswojony…
I ukojenie przychodzące zaraz potem, gdy odchodzi, by znów powrócić…
Jolanta Barnaś to artystka takiej właśnie niewyrażalności, takiego bólu i takiego ukojenia. Dotyk, oddech i niewidzialność zaklinane w ruch i barwy, w odczuwanie, tyleż czułe, co drapieżne. Oto wizje, które zapraszają, by wejść głębiej, w jądro przeżywania. Pójście za nimi wymaga ufności i nieczęstej odwagi.
Bywa, że ten, który stoi przed obrazem czy rysunkiem artystki, zostaje w nim zamknięty, ale nie próbuje szukać wyjścia. Patrzy na nagie, rytmicznie bijące serce i nie może oderwać wzroku, bo rozpoznaje w nim własne. Oto Spotkanie…
Jak głęboko można czuć? Jak mocno czucie wyrazić? To pytania zamieszkujące obrazy Jolanty Barnaś, ale próżno szukać odpowiedzi. Na szczęście! Bo w istocie pozostaje jedynie zdumienie i nadzieja, że pragnienia można wykrzyczeć, nie mącąc ciszy, życiodajnego milczenia.
Plamy wylewają się poza skłębione kreski, pozostając jednak w ramach, tych szczególnych granicach bez granic i sięgają nowych, nieznanych, niewymierzalnych odległości. Jest jeszcze jedno pytanie bez odpowiedzi: jak bardzo można doświadczyć czerwieni?
Z ran i pęknięć, z niepokoju wyrasta pewność, że dobrze jest czuć, mimo bólu i kasandrycznych proroctw każdej współczesności, mrocznych dla wszelakich jestestw. 
A ostatecznie ważne i tak jest co innego. Bo przecież żyć to więcej niż mieścić się w jakichkolwiek granicach, a być to najwięcej…

Jacek Kurek

 
 

Terminy

  • 30 lipca 2020 18:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
5
6
7
8
11
12
13
14
15
18
19
20
21
22
24
26
27
28