Zapiski śląskiego fotoreportera

Dział Teatralno-Filmowy
21 VI - 30 IX 2023

Adres.Godziny otwarcia

 

Patronat: ZPAF Okręg Śląski. Kurator wystawy: Arkadiusz Ławrywianiec

Oglądając zdjęcia Stanisława Jakubowskiego na wystawie „Zapiski Śląskiego fotoreportera" przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz do czasów, które na szczęście są zamknięte w wydrukach. A są to fotografie niezwykłe, całkowicie wciągające widza w przedstawiane historie, w których od razu możemy odczuć potrzebę autora bycia blisko wydarzeń, zgodnie ze stwierdzeniem Roberta Capy „Jeśli Twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko". Jakubowski zdecydowanie chce być blisko, a my oglądając Jego prace nie mamy możliwości zdystansowania się od przedstawianych wydarzeń. Da się dostrzec, że Stanisław Jakubowski to fotoreporter z krwi i kości. Ważne dla Niego są nie tylko wydarzenia z pierwszych stron gazet, ale z równie wielką uwagą przygląda się i dokumentuje zwykłe sytuacje życia codziennego, czego dowodem na przykład jest praca „Wesoły zaprzęg". Pracując jako fotoreporter dla Centralnej Agencji Fotograficznej (dzisiaj Polska Agencja Prasowa) Jakubowski uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach, szczególnie w Polsce. Niezwykłe zaangażowanie w pracy Stanisława Jakubowskiego skutkuje tym, że oglądając materiały z pożarów w Rudach Raciborskich, czy w rafinerii w Czechowicach, niemalże czujemy dynamikę akcji ratunkowej, a nasze zmysły bez problemu podsuwają nam wyobrażenie nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Oglądając Zbigniewa Religę po pierwszym zabiegu przeszczepu serca czujemy wielką radość z sukcesu lekarzy, choć wiemy, ile czasu minęło i jak wielki postęp medycyna poczyniła, ale tak wielka jest siła oddziaływania fotografii Stanisława Jakubowskiego, że bez najmniejszego oporu dajemy się ponieść emocjom.

Arkadiusz Ławrywianiec

 

Stanisław Jakubowski: fotograf, fotoreporter. Związany z gliwickim środowiskiem fotograficznym. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia reportażowa (polityczna, społeczna, sportowa). Od 1959 roku jako fotoreporter współpracował z Centralną Agencją Fotograficzną. W 1962 został fotoreporterem w regionalnych Nowinach Gliwickich. W 1966 został etatowym fotoreporterem CAF, w której pracował do 1999 roku.

Stanisław Jakubowski jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych, zbiorowych oraz pokonkursowych – w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród za zdjęcia reporterskie i fotoreportaże.

Jest autorem wielu znanych z prasy fotografii z wydarzeń politycznych, społecznych czy sportowych. Dokumentował m.in. takie wydarzenia jak wspomniana akcja ratunkowa w kopalni „Generał Zawadzki” - ratowanie górnika Alojzego Piontka uwięzionego w kopalnianym chodniku przez 158 godzin, pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach, pożar lasów w Rudach Raciborskich, pierwszy przeszczep serca wykonany przez zespół prof. Zbigniewa Religi, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1974 r., czy wydarzenia z okresu strajków na Śląsku w 1980 r. Tematyka górnicza była szczególnie bliska Stanisławowi Jakubowskiemu, utrwalił także na swych zdjęciach czas likwidacji niektórych kopalń (reportaż „Szatnia”).