Śląsk węglem szkicowany

Budynek Główny
12 V - 26 VI 2022

Adres.Godziny otwarcia

 

Jordan L. Rodgers. Jest artystą multimedialnym pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Zajmuje się rysunkiem, animacją wideo i kręceniem filmów. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych (Nowe Media Cyfrowe, Historia Sztuki Współczesnej, Kuratorstwo) na Uniwersytecie Lancaster w 2012 roku. Jego prace były pokazane na wystawach grupowych i indywidualnych, w serwisach internetowych, w tym na „Trinity Buoy Wharf Drawing Prize”, „Aesthetica Art Prize” oraz „100 Contemporary Artists 2013 Antology”, a wybrane reprodukcje zamieszczono w krajowych i międzynarodowych magazynach.
Od 2018 roku pracuje nad autorskim projektem szkicowania w plenerze obiektów architektonicznych w województwie śląskim. Używa ołówków, długopisów i węgla, co sprawia, że jego prace mają jakby materialny związek ze śląskim pejzażem.
Szkicuje węglem, bo węgiel wydobywany na Górnym Śląsku budzi w nim nostalgię – fabryki włókiennicze, kopalnie węgla kamiennego to echa industrialnego dziedzictwa północno-zachodniej Anglii, gdzie spędził całe życie przed wyjazdem za granicę.
W 2020 roku nakręcono reportaż „Silesia tea o’clock” mówiący o jego doświadczeniach życia i pracy na Śląsku.
W latach 2021–2022 powstawały rysunki zamieszczone w broszurze „Śląsk węglem szkicowany” dostępnej w polsko-angielskiej wersji. Zawiera ona 30 stron, w tym 25 zdjęć szkiców węglem przedstawiających architekturę i, najogólniej ujmując, dziedzictwo górnicze Śląska.
Na wystawie w Muzeum Historii Katowic będzie można zobaczyć nieprezentowane wcześniej nowe rysunki.