Paweł Steller - katowiczanin z wyboru

Dział Grafiki

Adres.Godziny otwarcia

Paweł Steller (1895–1974) żył i pracował w Katowicach w latach 1925–1974. Był wybitnym artystą-grafikiem, uprawiającym wiele dyscyplin twórczych, takich jak: drzeworyt sztorcowy, rysunek, linoryt, litografię, techniki metalowe, malarstwo sztalugowe – pastele, oleje, akwarele. Zdobył uznanie w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Jego prace były prezentowane na prestiżowych wystawach m.in. w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, Ottawie oraz w Polsce. Prasa francuska nazwała go „polskim Dűrerem”, a polska – „śląskim Skoczylasem”.

Paweł Steller wiele lat pracował jako pedagog m.in. w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych oraz w prywatnej wieczorowej szkole rysunku, którą założył w swoim mieszkaniu. Prowadził także kursy dla nauczycieli i pracowników przemysłu graficznego.

Był współorganizatorem, wraz ze Stanisławem Ligoniem, Związku Zawodowego Artystów Plastyków Śląskich w 1929 roku oraz członkiem powstałego dwa lata później w Katowicach  Związku Artystyczno-Literackiego na Śląsku.

Paweł Steller pozostawił po sobie ogromną spuściznę ponad 10 500 prac, w tym 243 drzeworyty, ponad 1000 akwarel, setki rysunków ołówkowych i piórkowych, projekty i ilustracje do książek, kalendarze, druki okolicznościowe.

Na wystawie można zobaczyć część kolekcji prac artysty, jaką posiada Muzeum Historii Katowic – szczególnie drzeworyty, które przyniosły P. Stellerowi rozgłos i  uznanie w postaci wielu nagród w kraju i za granicą.

Wystawa jest prezentowana w unikalnych, oryginalnych wnętrzach, w których zachowały się boazerie, kominki, a przede wszystkim meble pierwszego właściciela kamienicy – eklektyczna jadalnia z 1913 roku oraz gabinet w stylu art déco.