Zapraszamy do korzystania z oferty
dla grup zorganizowanych, seniorów i dorosłych.

Ważne informacje:

  • Zajęcia realizowane są od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00
  • Cena zajęć: 8zł/os.
  • Przewidywany czas zajęć to ok 1-1,5 godziny
    .

Skontaktuj się z nami:

tel. 32 256 18 10 wew. 117, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 32 353 95 59, wew. 5, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Różnorodność narodowa mieszkańców Katowic w przeszłości miasta

Katowice nie zawsze były tak jednolite narodowościowo jak w obecnych czasach. W przeszłości wielokulturowość i wieloetniczność były przez stulecia zjawiskami, które istniały na terenach zarówno dawnej, jak i obecnej Polski. Widoczne było to w Katowicach i na Śląsku, gdzie przedstawiciele różnych nacji żyli obok siebie, dzieląc wspólną przestrzeń. Polacy, Niemcy i Żydzi posiadali tu miejsca do integracji swoich grup, a całość miasta tworzyła różnorodną mozaikę języków, obyczajów i sztuki. Próba poznania tamtych czasów jest jednocześnie podróżą w czasie do miasta, którego już nie ma, choć nadal istnieją ulice, place i budynki, w których toczyło się wielobarwne życie mieszkańców obecnej stolicy Górnego Śląska.
Wykład odbywa się w siedzibie Muzeum Historii Katowic przy ulicy Szafranka 9.

Kruche jest piękne, czyli o porcelanowych wyrobach fabryk „Giesche” i „Huta Franciszka”

Przedmioty wykonane z porcelany ma dziś w domu niemal każdy. Filiżanki, spodki, talerze, wazy i inne naczynia, jak również dekoracyjne figurki goszczą na stołach w wielu mieszkaniach. Gromadzenie i użytkowanie porcelany cieszy się długą tradycją. Pierwsze wyroby powstały w Chinach już w VII wieku. W XVIII wieku technologia wytwarzania porcelany została opracowana również w Europie. Porcelana stała się popularnym tworzywem stosowanym w produkcji naczyń, zastaw stołowych, ozdobnych figurek, a także jako osłona dawnych urządzeń elektrycznych. Na Górnym Śląsku pierwsza fabryka została założona w 1920 roku w Szopienicach- Roździeniu. W czasie wykładu słuchacze poznają historię powiązanych ze sobą fabryk „Giesche” oraz „Huta Franciszka”, dowiedzą się jak wytwarzana jest porcelana oraz poznają najciekawsze wyroby fabryk zgromadzone w zbiorach Muzeum Historii Katowic.
Wykład odbywa się w siedzibie Muzeum Historii Katowic przy ulicy Szafranka 9.

Początki i rozwój katowickiego węzła kolejowego w latach 1846-1914 w świetle industrializacji na Górnym Śląsku

Początki Katowic jako miasta wiążą się ściśle z rozwojem tutejszego węzła kolejowego. W 1846 roku rozpoczęły kursowanie pociągi z Wrocławia do Mysłowic z przystankiem we wsi Katowice. 19 lat później, dekretem króla Prus Wilhelma I wieś ta otrzymała prawa miejskie. Linia kolejowa została zbudowana przez Górnośląską Spółkę Kolei Żelaznych (Oberschlesische Eisenbahngesellschaft), którą założyła grupa przedsiębiorców wrocławskich w 1841 roku. Ważną rolę odegrał także właściciel dóbr mysłowickich, górnik z wykształcenia – Franz Winckler. Zabiegał on bowiem o to, by połączenie nie ominęło Katowic. W trakcie wykładu słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się również, jak pierwotnie przebiegał system linii kolejowych w tym rejonie, ile trwała podróż do Opola i Wrocławia w połowie XIX wieku, jaki tabor kursował na tych trasach, a także jakie obowiązywały bilety za przejazd.
Wykład odbywa się w siedzibie Muzeum Historii Katowic przy ulicy Szafranka 9.

Mosz godane?

Uczestnicy podczas dynamicznych zajęć nauczą się wyrazów gwarowych, będą poznawać śląskie powiedzonka i "ausdruki”, opowiadać śląskie wice i rywalizować w grupach przy kupie śmiechu o przysłowiowo „tytka szkloków”.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4