Święta Barbara - patronka górników
Jej kult dotyczył szeroko pojętej sfery śmierci: miała ochraniać wszystkich wykonujących niebezpieczne profesje (górników, marynarzy, żołnierzy, artylerzystów); otaczała opieką w trakcie zarazy, chroniła przed pożarem i uderzeniem pioruna. Wierzono, że ktokolwiek poprosi ją o wstawiennictwo nie umrze bez wcześniejszej spowiedzi. Jest patronką dobrej śmierci.
Kult św. Barbary zyskał sobie szczególną popularność na Śląsku. Jako patronka dobrej śmierci, była czczona przez górników i ich rodziny. Miało to swoje odzwierciedlenie w tym, że nieomal w każdym domu wisiał jej wizerunek. W ikonografii przedstawiano świętą z arsenałem przynależnych jej atrybutów, takich jak palma (symbol życia wiecznego), miecz i wieża (symbole męczeństwa).
Muzeum Historii Katowic posiada wiele eksponatów z wizerunkiem tej świętej. Na Nikiszowcu znajduje się również wspaniała mozaika, przeniesiona z byłej cechowni KWK „Wieczorek”. Stała się ona inspiracja dla wielu artystów z Grupy Janowskiej w tym Erwina Sówki, który wielokrotnie sięgał w swojej twórczości do tego motywu.
My również mamy dla was propozycję zajęć inspirowanych naszą mozaiką.
(Mozaika - to rodzaj dekoracji w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych, kolorowych kawałków szkła lub ceramiki – przyklejonych do podłoża przez ułożenie na zaprawie).
Możecie pobrać sobie wizerunek świętej i stworzyć własną mozaikę przyklejając małe kwadraciki kolorowych papierów. Są 2 warianty do pobrania o różnym stopniu trudności. Można też nasz wizerunek po prostu pokolorować, jeśli zadanie jest z byt trudne dla młodszych dzieci.
Potrzebny nam będzie blok papierów kolorowych, nożyczki, klej i trochę cierpliwości.
Udanej zabawy