W poszukiwaniu duchowości. Jerzy Przybył – 40 lat twórczości artystycznej

autor: Ewelina Krzeszowska

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2010

stron: 111

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Publikacja na temat życia i twórczości Jerzego Przybyła pt. W poszukiwaniu duchowości Jerzy Przybył – 40 lat twórczości artystycznej towarzyszyła wystawie o tym samym tytule, która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic w dniach od 20 grudnia 2010 r. do 17 lutego 2011 r. Była to wystawa przekrojowa prezentująca dorobek artysty od początku jego działalności po ukończeniu w 1968 r. Wydziału Grafiki Propagandowej w Katowicach, filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aż do chwili obecnej. Wystawa tylko we wstępnym etapie miała układ chronologiczny ukazując rzadko pokazywane, wczesne prace Przybyła z lat siedemdziesiątych.
W dalszej kolejności przedstawione zostały najważniejsze wątki w jego twórczości – przede wszystkim motyw jelenia, misteria, szopki bożonarodzeniowe i tematy kolędnicze, następnie tematy mitologii nordyckiej i wreszcie wątki mitologii słowiańskiej. W publikacji został zastosowany podobny układ polegający na prezentacji i szerszym omówieniu poszczególnych tematów w twórczości artysty, z uwzględnieniem kwestii ich genezy oraz zmian, jakim podlegały. Jest to wydawnictwo bogato ilustrowane – na marginesach tekstu znalazło się wiele reprodukcji, starano się w ten sposób zilustrować poszczególne wątki ciekawymi przykładami. Na końcu książki z kolei zamieszczono kilkadziesiąt dużych reprodukcji ukazujących prace Przybyła w układzie chronologicznym – od lat siedemdziesiątych do 2009 r. Pokazano tutaj m.in. dwadzieścia (z dwudziestu jeden) obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Historii Katowic. Jest to w chwili obecnej najpełniejszy przegląd twórczości tego znakomitego katowickiego artysty.