Zatrzymać czas. Przedmiot - Pamiątka - Wspomnienie

autor: Bożena Donnerstag

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2009

stron: 48

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Poznawanie historii naszych przodków poprzez oglądanie gromadzonych przez lata przedmiotów jest często ciekawsze niż zgłębianie historii powszechnej. Posiadanie fotografii i rzeczy, z którymi wiążą się ciekawe opowieści, wesołe lub tragiczne, pozwala lepiej poznać rodzinę, losy jej członków, ich życie codzienne, a także udział w ważnych dla regionu czy kraju wydarzeniach. Dzięki nim możemy podeprzeć swoja pamięć, a wspomnienia rodzinne są pełniejsze, wzbogacone różnorodnością pamiątek, począwszy od listów, pamiętników, dokumentów i fotografii, poprzez przedmioty codziennego użytku, części ubiorów, biżuterie, dewocjonalia, a skończywszy na obrazach i bibelotach.
W katalogu przedstawiono te najbardziej popularne i najczęściej spotykane w domach przedmioty pamiątkowe: związane z przyjmowaniem sakramentów świętych, a także pobytem w szkole i w wojsku, upamiętniające działalność w wybranych towarzystwach i organizacjach świeckich i religijnych, dokumentujące pracę zawodową oraz te przywożone z wyjazdów turystycznych i pielgrzymek.