Pocztówki z Wielkiej Wojny

autor: Pod redakcją: Joanny Tofilskiej i Sebastiana Rosenbauma

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2013, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Katowicach

stron: 72

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


„Cholerna wojna” – pisał na pocztówce z Koblencji z czerwca 1917 r. Antoni Przybyła z Janowa. Był on jednym z 11 milionów obywateli Rzeszy Niemieckiej zmobilizowanych i posłanych na front w czasie I wojny światowej. Służba wojskowa Przybyły nie przepadła jednak w morzu niepamięci, gdyż pozostawił po sobie kilkadziesiąt pocztówek, dokumentujących jego udział w wojnie. Niniejszy tom zawiera wybór kart pocztowych, słanych przez niego do domu, głównie do siostry, Berty, oraz przesyłanych Antoniemu przez bliskich i kolegów – nierzadko także będących już na froncie. W książce zamieszczono nie tylko teksty pocztówek, ale także reprodukcje, tworzące ciekawą „wizualizację” Wielkiej Wojny.