Renata Bonczar. Śladami wspomnień

autor: Natalia Kruszyna

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2007

stron: 104

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Twórczość Renaty Bonczar od początku opierała się na dogłębnej eksploracji warsztatu malarskiego. Mimo że malarstwo to zaliczane jest do nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego czy abstrakcji aluzyjnej, artystka zawsze podążała własną drogą, nie podlegając wpływom nauczycieli, kolegów ani chwilowych mód i tendencji. Cel jej malarstwa jest jak najbardziej klasyczny: pokazać na dwuwymiarowym płótnie wielowymiarowość ludzkich uczuć, refleksji i wspomnień. Z niezwykłą pasją stara się za pomocą wysublimowanych harmonii i kontrastów kolorystycznych wpisanych w nieprzedstawiające formy oddać coś tak nieuchwytnego, jak nastrój przemijającej chwili. Inspiracją mogą być przeżycia osobiste, poezja czy podróże, których jest wielkim admiratorką i utrwala w setkach szkiców, służących potem za fundament dalszej pracy.
W prezentowanych w katalogu obrazach artystka coraz bardziej oddala się od czystej abstrakcji w kierunku symbolu czy nawet mitu. Jakby mimowolnie wznoszą się wieloznaczne kamienne mury, twierdze i świątynie, rozpinają mosty, tryskają źródła i rozlewają zatoki. Ziemia staje się bezlitośnie rozrywanym przemianami ciałem. Walczą z sobą mrok i światło, chaos i porządek, ból i radość. Odwieczny krąg życia i śmierci wiruje bez ustanku. I nie wiadomo, czy w gnieździe leży kamieniejące jajo, czy nabierający życiodajnych soków kamień...