Bellmer / Visat

autor: praca zbiorowa

wydawnictwo: Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, 2015

stron: 200

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Bodaj najsłynniejszy katowiczanin w światowej sztuce, Hans Bellmer, był i nadal jest artystą kontrowersyjnym. Przede wszystkim ze względu na podejmowane przezeń, a zazwyczaj pomijane, tematy dotykające świadomości i podświadomości ciała oraz nieodpartej mocy pożądania. Jego prace niepohamowane, wręcz obsesyjne i celowo wywrotowe wobec drobnomieszczańskiej moralności, zwłaszcza w nieprzygotowanym odbiorcy budzą często strach i opór przed wkraczaniem na tereny erotycznego tabu. Emocje te zaś utrudniają spokojną kontemplację mistrzostwa Bellmerowskiego rysunku, wyczucia perspektywy i kompozycji, a ponadto nie sprzyjają powściągliwej analizie związanych z jego sztuką idei tak bliskich wszystkim surrealistom. Dlatego z okazji 150. urodzin Katowic, aby przybliżyć postać i twórczość artysty, który urodził się i wychował w naszym mieście, prezentujemy Państwu świadomy wybór mniej znanych, ale i mniej skandalizujących dzieł pochodzących z lat 1944–1975, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy Hansa Bellmera z artystycznym wydawnictwem Georges’a Visata i z galerią prowadzoną przez jego żonę, Suzanne Visat. Te dwa niezwykłe miejsca skupiały w Paryżu lat 60. i 70. XX w. artystyczne i intelektualne elity, szczególnie związane z ruchem surrealistycznym.
W 200-stronicowym katalogu reprodukujemy dokumenty, rysunki, rzeźby, lecz przede wszystkim prace graficzne z kolekcji Georges’a i Suzanne Visat. Dzieła wykonane w technikach druku wklęsłego w metalu, czasem przy współpracy samego Georges’a Visata lub zatrudnianych przez niego specjalistów (m.in. Cécile Reims), a także grafiki w innych technikach, na ogół pochodzące od pozostałych – głównie paryskich – wydawców. Aby ukazać sens i trud pracy edytora, prezentujemy przykłady nie tylko limitowanych edycji (od 55 do 150 egz.), odręcznie sygnowanych przez artystów książek, ale też graficznych miedzianych matryc, rysunków przygotowawczych i kolejnych wersji kolorystycznych odbitek przedstawianych autorom wydawnictwa Georges Visat do akceptacji. Autorom, bo obok kilkudziesięciu prac katowiczanina mogą Państwo zobaczyć w niniejszym albumie pochodzące z tej znakomitej oficyny grafiki twórców, często koryfeuszy sztuki XX w. A wśród nich, by przywołać tylko kilka nazwisk: Max Ernst

Katalog zawiera teksty:

Alain Jouffroy:
  Bellmer. La vague dénoncée  
  Bellmer. Zdradzona fala
  Bellmer. Betrayed wave
Natalia Kruszyna:
  Bellmer / Visat. Rzeczywistość absolutna
  Bellmer / Visat Absolute reality
  Résumé
Katarzyna Łata-Wrona:
  Bellmer – Visat w Katowicach
  Bellmer – Visat in Katowice
  Résumé
Agnieszka Taborska:
  Hans Bellmer, Unica Zürn i kobiety bezgłowe
  Hans Bellmer, Unica Zürn, and Headless Women
  Résumé
Georges Visat Première rencontre avec Hans Bellmer…
  Pierwsze spotkanie z Hansem Bellmerem... /
  The first meeting with Hans Bellmer…
Henryk Waniek O Bellmerze, raz jeszcze
  On Bellmer, once again
  Résumé
Hans Bellmer (biogram / biography / biographie)
Georges Visat (biogram / biography / biographie)