„Salon sztuk” – spotkanie z ANDRZEJEM SZUBĄ

Kategoria
Spotkanie
Termin
21 lutego 2019 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
Telefon
32 745 17 28, 514 499 614
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cykl „Salon sztuk” odbywa się raz w miesiącu, w czwartki o godzinie 18.00 w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic. W byłym mieszkaniu znakomitych artystów Barbary i Stanisława Ptaków znajduje się prawdziwy salon z eleganckimi meblami i dziełami sztuki. Ta atmosfera sprzyja organizowaniu spotkań artystycznych. Gośćmi „Salonu sztuk” są poeci, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, malarze… Serdecznie zapraszamy! Spędźmy wspólnie te czwartkowe wieczory w dobrym towarzystwie, przy filiżance ekskluzywnej herbaty.

Andrzej Szuba – urodzony w Gliwicach, poeta i tłumacz poezji, absolwent anglistyki na UJ. Opublikował m.in. zbiory wierszy: Karnet na życie, Wejście zapasowe, Na czerwonym świetle, Postscripta, Oddech jak twój, Strzępy, Jest tam kto?, a także wiele przekładów poetyckich (G.M. Brown, E. Morgan, S. Crane, W. Whitman, E.L. Masters, L. Ferlinghetti, W. Soutar, M. McGuckian, E.S. Lamb, R.S. Thomas, S. Stevenson, N. MacCaig, D. Abse, E. Dickinson, R. Padgett, wybory poezji kanadyjskiej, irlandzkiej, walijskiej i szkockiej, wiersze haiku i Zen oraz w edycjach zbiorowych: A. Ginsberg, S. Heaney, E. Pound, R. Hass, W. Whitman, D. Walcott, B. Patten, G. Snyder, imagiści i inni). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Mieszka w Katowicach. Wydawnictwo Naukowe „Śląsk” opublikowało w 2016 roku wybór wierszy Milczysz oraz tom Światy przedstawione Andrzeja Szuby pod redakcją Mariana Kisiela i Pawła Majerskiego. Od redakcji: Książka zbiorowa o poezji Andrzeja Szuby chodziła za nami od dawna. Zrodziła się jako projekt interpretacyjny, w którym głos zasadniczy został oddany młodym badaczom i krytykom literackim. To oni, wolni od wcześniejszych sądów o liryce autora „Postscriptów”, zaproponowali lekturę znacznie pełniejszą niż dotąd. Andrzej Szuba – pozbawiony w nowych odczytaniach swojego generacyjnego miejsca – został przedstawiony jako poeta głęboko metafizyczny i intelektualny. Jak gdyby za stanowiskiem Heideggera, że „wszelka poezja jest myślą”.

Wstęp wolny

 
 

Terminy

  • 21 lutego 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda