Informacje ogólne

Oferta edukacyjna realizowana w Muzeum Historii Katowic to zajęcia dla dzieci i młodzieży, odkrywające przed nimi świat sztuki, historii oraz dziedzictwa regionalnego. Zajęcia dla młodszych dzieci łączą zdobywanie wiedzy z pasją tworzenia oraz rozwijają umiejętność pracy w grupie. Oferta dla młodzieży to dawka solidnej wiedzy, zaprezentowana w swobodny sposób przez specjalistów i pasjonatów z danej dziedziny.

Ważne informacje:

  • Zajęcia realizowane są od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00 (najpóźniejsza godzina rozpoczęcia lekcji to 14:00).
  • Cena zajęć: 8zł/os.
  • Przewidywany czas zajęć to ok 1-1,5 godziny
  • Wszystkie zajęcia wpisują się w podstawę programową
  • Poszczególne zajęcia odbywają się w różnych oddziałach Muzeum. Informacje o miejscu realizacji zajęć znajdują się w opisach poniżej.

 

Skontaktuj się z nami:

Tel. 32 353 95 59, wew. 5

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Oferta edukacyjna Muzeum Historii Katowic
do końca 2020 roku

 

Galandy, czepce, purpurki i inne elementy stroju ludowego.
(klasy IV-VI)

Jak prezentował się kawaler w dzień odświętny, a co ubierała panna na co dzień? Dlaczego tak długo trwało założenie wianka i co z tym wszystkim ma wspólnego kilkadziesiąt szpilek do włosów? Zajęcia przybliżą uczniom zagadnienia związane z strojem ludowym; jego charakterystykę i symbolikę. Opowiemy, w jaki sposób strój zdradzał przynależność regionalną czy społeczną, ale także co mówił o stanie cywilnym osoby, która go nosiła; jak wyglądał strój paradny – na jakie okazje go zakładano, z ilu części się składał i w jakiej kolejności należało je ubierać.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4

Mosz godane?
(klasy I-III, IV-VI)

Uczestnicy nauczą się wyrazów gwarowych podczas dynamicznych i kreatywnych zajęć: będą układać rozsypanki wyrazowe, dopasowywać hasło do obrazka, pracować ze słowniczkiem gwary śląskiej. Na koniec wymyślają i projektują własną grę MEMO – po śląsku.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4 oraz w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

Na początku był… węgiel. Opowieść o czarnym złocie.
(klasy I – VIII)

Zajęcia odbywają się w otoczeniu obrazów artystów nieprofesjonalnych z Grupy Janowskiej. Uczestnicy zapoznają się z genezą powstania węgla kamiennego oraz jego znaczeniem w życiu codziennym i obyczajowości mieszkańców Górnego Śląska. Ponadto będą mogli zobaczyć skamieniałe części roślin z okresu Karbonu, które staną się inspiracją do stworzeniu fantastycznego lasu. W części warsztatowej dzieci będą pracować w technice frotażu, poznając również pojęcie faktury i w twórczy sposób, przy użyciu węgla i farby, stworzą odbitki (liście paproci, skrzypu).
Zajęcia odbywają się w Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4


ZAJĘCIA DLA MŁODSZYCH DZIECI – CYKL TEATRALNY (maksymalnie 6 osób)
Zajęcia odbywają się w Oddziale Teatralno-Filmowym przy ul. Kopernika 11

Maskarada
(klasy I-VIII)

Po co Batmanowi maska? Dlaczego uczestnicy Karnawału w Wenecji zakrywają twarze, i co z tym wszystkim ma wspólnego teatr?
Podczas zajęć dzieci otrzymują szablony masek, które zmieniają i dekorują za pomocą kolorowych tkanin, koralików i koronek. Pomysłowość w bogatej kolorystyce, zdobieniu oraz skupienie na detalu owocuje powstaniem małych dzieł sztuki. Ważną częścią zajęć jest etap odkrywania kontekstów historycznych i kulturowych używania masek.

Szalony Kapelusznik
(klasy I-VIII)

Czym się różni melonik od gondoliera? Czy nakrycie głowy mówi nam coś więcej niż tylko jaka jest pogoda, oraz czy możliwe jest by królik zmieścił się w eleganckim cylindrze?
Szalony Kapelusznik to zajęcia rozwijające umiejętności motoryczne oraz kształtujące poczucie estetyki. Uczestnicy, na bazie przygotowanych materiałów i dekoracji, stworzą nakrycia głowy według własnego pomysłu. To zajęcia z pogranicza teatru, kostiumografii oraz mody. Celem warsztatów jest także sięganie do niekonwencjonalnych rozwiązań oraz dodawanie odwagi w przełamywaniu barier.

Mały kostiumograf
(klasy I-VIII)

Warsztaty zabierają dzieci w barwny świat kostiumów teatralnych i filmowych oraz otwierają przed nimi kreatywny świat nieograniczonej wyobraźni.
Mając do dyspozycji rozmaite materiały, tkaniny dekoracyjne i ozdoby, dzieci tworzą własne projekty kostiumów, a praca odbywa się w atmosferze swobody wyrażania pomysłów, nietypowego myślenia i oryginalnych rozwiązań. Dzięki temu mali artyści odkrywają w sobie uzdolnienia manualne i ujawniają swoją osobowość. Celem warsztatów jest rozwijanie zdolności i wyobraźni dzieci, kształtowanie poczucia estetyki i umiejętności samodzielnej wypowiedzi artystycznej.


SEZONOWE ZAJĘCIA DLA MŁODSZYCH DZIECI – CYKL „CZTERY PORY ROKU” (maksymalnie 12 osób)

Dzień Górnika (1-4 grudnia 2020)
(klasy I-VI)

Dzień Górnika stanowi świetną okazję do zapoznania się z sekretami pracy w kopalni oraz górniczymi obyczajami. Dzieci dowiedzą się co to jest czako, kto nosi biały a kto zielony pióropusz, poznają postać świętej Barbary i zwyczaje towarzyszące obchodom jej święta. Górnik w stroju galowym pokaże dzieciom akcesoria związane ze swoim zawodem (takie jak szabla czy lampka górnicza) oraz ze swadą i elementami śląskiej godki opowie o trudach pracy pod ziemią.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4

Coraz bliżej święta… (15-18 grudnia 2020)
(klasy I-VI)

W bożonarodzeniowej atmosferze opowiemy o świątecznych zwyczajach w polskich domach. Dlaczego stroimy choinkę? Po co nam jemioła i dla kogo zostawiamy wolne miejsce przy wigilijnym stole? Cofniemy się w przeszłość, by prześledzić skąd się wzięły i jak się zmieniały bożonarodzeniowe zwyczaje. Głównym punktem zajęć będą warsztaty zdobienia styropianowych bombek z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, guzików, koralików, tasiemek czy papieru samoprzylepnego.
Zajęcia odbywają się w Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu przy ul. Rymarskiej 4


ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY – SZTUKA (maksymalnie 12 osób)

Spotkanie ze sztuką na wnętrzach mieszczańskich. Witraż / warsztaty
(klasy IV-VIII)

Uczestnicy będą mieć możliwość obejrzenia z bliska oryginalnych „obrazów samoświecących” – witraży, zdobiących kamienicę mieszczańską, odkryć tajniki warsztatu szklarskiego, dowiedzieć się do czego służyły kartony oraz jaka jest rola witraży w przestrzeni sakralnej i świeckiej. W drugiej części zajęć uczestnicy stworzą własne witraże.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

„Dwurnik. Totalnie” / warsztaty (8 września 2020 – 14 marca 2021)
(klasy IV-VIII)

Twórczość Edwarda Dwurnika wyzwala emocje. Można ją pokochać albo odrzucić, ale na pewno pozostawia w odbiorcy jakiś ślad. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z dziełami Dwurnika i spróbują zainspirować się nimi, by odkryć w sobie swój artystyczny potencjał i stworzyć efektowne grafiki.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.


ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY – HISTORIA (maksymalnie 19 osób)

Między wojnami – Katowice stolicą województwa Śląskiego
(klasy VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe)

Po podziale Górnego Śląska w 1922 r. Katowice znalazły się w Polsce, podczas gdy inne duże miasta – Bytom i Gliwice – pozostały po stronie niemieckiej. Naturalną konsekwencją był wybór Katowic na stolicę autonomicznego Województwa Śląskiego. Podczas lekcji uczniowie dowiedzą się m.in. z czym wiązał się awans Katowic, jakie instytucje znalazły tutaj swoje miejsce, jak rozwinęło się miasto w tym okresie.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

Droga Katowic do Niepodległej Polski – okres powstań i plebiscytu
(klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe)

Powstania śląskie i plebiscyt stanowią jeden z najważniejszych momentów w historii Śląska i odradzającej się Polski. Uczniowie szkoły podstawowej poznają główne wydarzenia i miejsca związane z walkami niepodległościowymi na terenie Katowic, zaś młodzież szkół średnich zapozna się z przyczynami, przebiegiem i skutkami wybuchu powstań i plebiscytu na terenie Śląska i Katowic.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

W okupowanym mieście – Katowice 1939-1945
(klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe)

Czas II wojny światowej to jeden z najmroczniejszych okresów naszej historii. Zajęcia mają na celu przybliżenie go uczniom na przykładzie miasta, które jest im znane. Na lekcji przedstawione zostaną kwestie m.in. obrony Katowic we wrześniu 1939 r., przywracania „niemieckiego charakteru” miejscowości, roli miasta jako głównego ośrodka administracji na Górnym Śląsku oraz represji wobec polskich mieszkańców i ich życia codziennego.
Zajęcia odbywają się w siedzibie głównej Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.


ŚLADAMI ARCHITEKTURY DREWNIANEJ (maksymalnie 12 osób)

Zwiedzanie kościoła św. Michała Archanioła
(klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe)

Drewniany kościół św. Michała Archanioła, leżący w Parku im. T. Kościuszki w Katowicach jest najstarszą budowlą sakralną na terenie miasta. Wybudowany najprawdopodobniej w początkach XVI wieku w Syryni w powiecie wodzisławskim, w 1938 roku został przeniesiony do Katowic, a od 1997 znajduje się pod opieką Muzeum Historii Katowic. Kościół jest otwarty dla gości tylko podczas niedzielnych mszy świętych, dlatego zajęcia edukacyjne, prowadzone na jego terenie przez pracowników Muzeum, stanowią niepowtarzalną okazję do zapoznania się z sakralną architekturą regionu. Podczas oprowadzania uczestnicy poznają dzieje kościoła, szczegóły jego architektury, historię zabytków znajdujących się we wnętrzu świątyni oraz jej otoczenie.
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
Zajęcia odbywają się w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Kościuszki 112.