Silesia Press Cafe – spotkanie z red. JÓZEFEM KRZYKIEM

Kategoria
Spotkanie
Termin
11 kwietnia 2019 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. Kopernika 11
Telefon
32 745 17 28, 514 499 614
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie z publicystą i historykiem JÓZEFEM KRZYKIEM.
Prowadzenie: red. Maria Trepińska.

Cykl „Silesia Press Cafe” prezentuje osiągnięcia zawodowe wybitnych, znanych i uznanych dziennikarzy związanych ze Śląskiem. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej, organizator jedynego w kraju regionalnego konkursu dziennikarskiego „Silesia Press”, czyli śląskich Pulitzerów.

Józef Krzyk – publicysta i redaktor „Gazety Wyborczej” w Katowicach. Historyk z wykształcenia. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor popularnonaukowych książek poświęconych Górnemu Śląskowi. W Spacerowniku powstańczym (2011) odnajdziemy opisy miejsc, z którymi związane są ludzkie dramaty, i poznamy historie przez lata „ściśle tajne”. W książce Wojna papierowa. Powstania śląskie 1919–1921 (2014) autor przedstawia uczestników powstań z lat 1919–1921. Niektórzy z nich bili się u Piłsudskiego o polskie Kresy Wschodnie, w 1939 roku w kampanii wrześniowej, a pięć lat później na ulicach Warszawy. Toczyli walkę nie tylko zbrojną, ale „papierową” – o serca i umysły Górnoślązaków, wydawali w olbrzymich nakładach gazety i plakaty propagandowe. Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego (2016) – to historia miejsca, gdzie w szczytowym okresie pracowało 4 tysiące górników. Przez prawie dwa ostatnie stulecia główną żywicielką ludzi mieszkających w Bogucicach była kopalnia. Pewnego dnia zamilkła. Miejsce to odrodziło się w przeszklonych bryłach Muzeum Śląskiego.

Maria Trepińska – dziennikarka związana z „Forbsem”, laureatka prestiżowej nagrody dziennikarskiej przyznanej przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, uhonorowana nagrodą „Marka Śląskie” 2018 r. oraz Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Wstęp wolny.

 
 

Terminy

  • 11 kwietnia 2019 18:00

Wspierane przez iCagenda