Rozmowy oniryczne

Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec
28 II 2017 - 30 IV 2017

Adres.Godziny otwarcia

 

 

Rozmowy oniryczne. Witold Skrzypek. Rysunek

WITOLD SKRZYPEK (urodzony w 1972 roku w Chorzowie) – doktor sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Ukończył katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Podczas studiów odbył roczne stypendium naukowe Ministra Kultury i Sztuki w École des Beaux-Arts w Saint-Étienne (Francja). Przez wiele lat współpracował z Śląską Wyższą Szkołą Informatyczno-Medyczną, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika kanclerza do spraw promocji uczelni oraz dziekana Wydziału Grafiki i Informatyki. Obecnie jako nauczyciel akademicki jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.

W swojej pracy umiejętnie łączy rolę kreatywnego i ekscentrycznego twórcy, oddanego młodzieży dydaktyka i unikatowej klasy rzemieślnika czerpiącego z najlepszych wzorców Bauhausu. Jest autorem ilustracji do wielu książek, na przykład: Architektura przemysłowa i zabytki techniki na Śląsku, Powstania śląskie 1919, 1920, 1921, Baśniowa matematyka oraz innych publikacji, często traktujących o historii Śląska i jego spuściźnie kulturowej. Projektował materiały honoracyjne dla instytucji naukowych, w tym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach czy Polskiej Akademii Nauk. W ramach współpracy z rozmaitymi podmiotami ze świata nauki i biznesu projektował elementy komunikacji wizualnej i graficzne rozwiązania z zakresu wzornictwa przemysłowego między innymi dla takich firm, jak: Bombardier, Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego „Remag”, PRiNŻ S.A. Holding. Jego wieloletnia współpraca z Planetarium Śląskim zaowocowała serią plakatów promujących, których projekty współtworzyli studenci pracujący pod jego kierunkiem w Pracowni Multimediów i Projektowania 3D.

Prace artystyczne Witolda Skrzypka zawsze są wynikiem jego „wewnętrznej podróży” po zakamarkach świata realnego i bezkresnej wyobraźni. Inspirując się często etosem historycznych postaci i spuścizną estetyczną minionych epok, nadaje swoim pracom unikalny, współczesny czy wręcz futurystyczny wymiar. Elementy realnej codzienności łączy z estetyką rodem z sennych marzeń, tworząc prace zadziwiające mnogością szczegółów, pozwalających interpretować każdą z nich niezwykle wielowymiarowo. Choć każda praca lub cały ich cykl ma swój temat przewodni, to niczym w obrazach Hieronima Bosha drobne, niemal niezauważalne elementy tworzą osobne, często zaskakujące historie.

Rysunki Witolda Skrzypka, podobnie jak ich autor, stanowią wielowymiarowe uniwersa, zachęcające do zgłębiania meandrów swej tajemniczej rzeczywistości. Nie można na pierwszy rzut oka dostrzec wszystkiego. To co pierwotnie wydaje nam się być oczywiste, przy głębszej analizie generuje znaki zapytania i zaprasza – zachęca wręcz – do poszukiwania odpowiedzi. Witold Skrzypek sam jest zagadką i odpowiedzią, twórcą i tworzywem, ale ponad wszystko gejzerem nierzadko skrajnych emocji. Te targające nim emocje dają mieszankę pozwalającą wybuchnąć jego niezwykłemu talentowi.

Agnieszka Beberok-Surowiec

 

Partner wydarzenia logo-td