Dział Teatralno-Filmowy
16 I - 28 II 2020
Od 16 stycznia 2020 roku w ramach inicjatywy „Pas i szlak” zapraszamy Państwa na wystawę malarstwa i kaligrafii chińskiej, na której zaprezentujemy prace czterech malarzy.
Liu Rutong – utalentowany i sławny artysta, zainteresowany malarstwem chińskim już od dzieciństwa. Od trzydziestego roku życia zajmował się głównie malowaniem kwiatów śliwy, motyw ten pojawiał się w jego twórczości przez około pięćdziesiąt lat. Jego obrazy cechuje piękno, prostota i elegancja, a także niepowtarzalna kompozycja. Wystawiał prace w Hongkongu, Pekinie, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. Został okrzyknięty przez tamtejsze kręgi artystyczne najlepszym twórcą malującym kwiaty śliwy.
Jiang Yunzhong (1922–2016) – uznany artysta pochodzący z miasta Kaifeng w prowincji Henan. Od Liu Rutonga uczył się przedstawiania kwiatów śliwy, od Shao Youxuana –malowania ptaków na tle przyrody, a pejzaży i ludzi od Pu Xinshea. Szkolił się w tworzeniu kaligrafii (u Duan Yongqinga), pobierał również naukę rzeźby w kamieniu. Ostatecznie, przyswoiwszy cechy kunsztu uznanych mistrzów, wypracował własny styl. Założył galerię sztuki Xiaoyuntang. Był twórcą Chinese Civil and Military College w Kalifornii, w którym nauczał sztuk walki. W 1965 roku zdobył pierwszą nagrodę w Światowym Konkursie Kaligrafii w Japonii. W 1973 roku w Stanach Zjednoczonych otworzył centrum medycyny chińskiej. W 1984 roku zdobył podwójny doktorat z medycyny i filozofii na Uniwersytecie Chińskiej i Zachodniej Medycyny Samula, a w 1992 roku otrzymał honorowy tytuł doktora w Hawajskim Instytucie Technologii. Dwa dzieła artysty zdobią sale Białego Domu – w 1960 roku ogromny obraz Jastrząb nabył prezydent Dwight Eisenhower, a w 1999 roku prezydent Bill Clinton kupił – Barwny lotos. Malarz wystawiał prace m.in. w Muzeum Sztuki w Chicago, Uniwersytecie Stanforda oraz Chińskim Instytucie Sztuki w Pekinie.
Liu Huiru – artystka urodzona w chińskiej prowincji Hebei. Od dzieciństwa uczyła się od swego ojca Ru Tongjun przedstawiania kwiatów śliwy, które malowała przez pięćdziesiąt lat. Jako czternastolatka szkoliła się pod okiem mistrza Shao Youxuana i jako pierwsza malarka uprawiająca tradycyjną sztukę chińską została przyjęta na Wydział Sztuki Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego. Wśród jej profesorów znaleźli się: Lin Yushan, Wu Yiyongxiang, Sun Duoxi czy Huang Junbi. Dzięki nim dogłębnie poznała tajniki chińskiego i zachodniego malarstwa. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka w szkole średniej w Zhonghe oraz Jianguo, a także jako profesor tradycyjnego malarstwa chińskiego. Dołączyła do Federacji Sztuki Zatoki San Francisco. Pracując w Federacji, podejmowała liczne starania, by chińska sztuka i kaligrafia były wystawiane na najważniejszych ekspozycjach malarstwa. Jako wybitna akwarelistka otrzymywała liczne nagrody, m.in. burmistrza San Francisco. Była członkiem rady zarządu Chińskiego Towarzystwa Sztuki.
Liu Guowei – twórca urodzony w Hongkongu, członek rodu wywodzącego się z dzielnicy Panyu w mieście Guangdong, od 1963 roku mieszka i tworzy w San Francisco. Od dzieciństwa fascynowało go malarstwo i kaligrafia, szczególnie zaś twórczość Qi Baishia. Uczył się od takich artystów, jak: Huang Leisheng czy Zheng Yuebo. Wypracował własny styl malarski. Jako starszy członek Chińskiego Towarzystwa Sztuki w San Francisco aktywnie działa w środowisku artystycznym tego miasta.