Kręgi Sztuki Kontrasty

Dział Grafiki
10 VII - 7 VIII 2015

 

Kontrasty

Róbert Jančovič i Pavol Truben

Zbyněk Janáček i Andrea Uváčiková

 

Kurator: Marek Sibinský

z cyklu Duety – pedagog i student

 

Wystawa przygotowana we współpracy

z Katedrą Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego

w ramach 6.edycji Międzynarodowego Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”

Wystawa czynna od 10 lipca do 7 sierpnia 2015 roku

www.mhk.katowice.pl

Międzynarodowy Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” promuje sztukę, uwzględniając wiele jej aspektów. Początkowo obejmował pogranicze polsko-czeskie z unikalnym klimatem polskiego i czeskiego Cieszyna, ale z biegiem lat obejmuje i porywa swoją indywidualnością różne środowiska artystyczne. To spektakularne wydarzenie sprzyja wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów i współpracy pomiędzy środowiskami artystyczno-
-pedagogicznymi. Celem festiwalu „Kręgi Sztuki” jest prezentacja szeroko pojętej sztuki – wydarzeń plastycznych, muzycznych, teatralnych i filmowych związanych z nowymi mediami, które rozwijają się w szybkim tempie i wciąż ewoluują. „Kręgi Sztuki” to odpowiedź na to zjawisko. W programie znajdują się: wystawy, warsztaty, koncerty, projekcje filmowe, spektakle, wykłady, spotkania z artystami, prezentacje uczelni artystycznych.

Festiwal „Kręgi Sztuki” to już 6.edycja tego wyjątkowego wydarzenia w sferze kultury, które swym zasięgiem obejmuje coraz szersze kręgi. Coraz więcej miast ubiega się, aby uczestniczyć w tym prestiżowym „święcie sztuki”. Prezentowane na wystawach prace są wybierane spośród prac grona wybitnych współczesnych artystów grafików, których dokonania były eksponowane w różnych galeriach w Polsce i za granicą. Spotkały się z dużym zainteresowaniem nie tylko koneserów sztuki, ale i wzbudzały emocje wśród szerokich rzesz odbiorców i krytyków.

Ideą cyklu „Duety – pedagog i student” jest promowanie najciekawszych osobowości najmłodszego pokolenia studentów i absolwentów uczelni artystycznych wybranych przez swoich mentorów, uważających ich za swoich następców, a także możliwość pokazania, jak osobowość twórców pedagogów i ich temperament wpływają na szukanie indywidualnej drogi twórczej podopiecznych. W 6. edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” swoje prace prezentują profesorowie Róbert Jančovič z Bratysławy i Zbyněk Janáček z Ostrawy oraz ich studenci: Pavol Truben i Andrea Uváčiková.

Składam serdeczne podziękowania kuratorowi wystawy Markowi Sibinskiemu, prodziekanowi Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Ostrawskim, oraz inicjatorowi i dyrektorowi Festiwalu „Kręgi Sztuki” Wojciechowi Majewskiemu za miłą i wieloletnią współpracę. Dzięki ich zaangażowaniu i pomocy w realizacji przedsięwzięcia Muzeum Historii Katowic wpisuje się jako jedno z miejsc Festiwalu „Kręgi Sztuki”. Dziękujemy też za współpracę Galerii Muflon Sztuka dla Ciebie w Ustroniu.

st. kustosz Ewa Liszka

 

6. edycja Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” w Katowicach i Ustroniu

Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Grafiki im. Pawła Stellera i Galeria Muflon – Sztuka dla Ciebie w Ustroniu i podjęły w tym roku współpracę w dziedzinie promowania sztuki współczesnej. Inspiracją tych działań stały się obchody 120. rocznicy urodzin patrona i nestora grafiki polskiej, uznanego artysty Pawła Stellera. Oba miasta czują się Jego kolebką – artysta był z nimi związany przez całe swoje osobiste i twórcze życie.

Nasze galerie wpisały się we wspólny projekt 6. edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Program przewiduje prezentację wystaw dzieł wybitnych i utytułowanych twórców grafiki i pedagogów sztuki z wielu miast polskich i europejskich. Jest tak opracowany, aby wielbiciele i koneserzy podczas trwania Festiwalu „Kręgi Sztuki” – od czerwca do września 2015 roku – mieli możliwość podziwiania prac artystów w Katowicach i Ustroniu. To ważne wydarzenie w sferze kultury oraz nowe i szczególne miejsca do prezentowania wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki współczesnej.

Ewa Liszka
Kierownik Oddziału Grafiki Muzeum Historii Katowic
Izabela Burczak

Kierownik Galerii Muflon – Sztuka dla Ciebie

Program wystaw w ramach 6. edycji Festiwalu „Kręgi Sztuki”

Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Grafiki im. Pawła Stellera w Katowicach przy ulicy Kościuszki 47

9 lipca – 7 sierpnia 2015

z cyklu „Duety – pedagog i student’”

wystawa Kontrasty: Róbert Jančovič i Pavol Truben, Zbyněk Janáček i Andrea Uváčiková

wernisaż: 9 lipca, godz. 16.00

10–28 sierpnia 2015 - wystawa Wolność na B1

wernisaż: 10 sierpnia, godz. 16.00

2–21września 2015 - wystawa Dwaj Panowie z Tytanu (Sebastian Kubica, Marek Sibinský)

wernisaż: 2 września, godz. 16.00

Galerii Muflon – Sztuka dla Ciebie w Ustroniu przy ulicy Sanatoryjnej 32

2–17 czerwca 2015    wystawa Muzy w „Kręgach Sztuki”

wernisaż: 2 czerwca, godz. 19.00

19 czerwca – 6 lipca 2015 - wystawa Wolność na B1

wernisaż: 19 czerwca, godz. 17.00

7–26 lipca 2015 - wystawa Dwaj Panowie z Tytanu (Sebastian Kubica, Marek Sibinský)

wernisaż: 7 lipca, godz. 19.00

28 lipca – 30 sierpnia - wystawa Teatr żyje

wernisaż: 28 lipca, godz. 19.00

www.mhk.katowice.pl

www.kregisztuki.com

www.orw-muflon.com.pl

Co to są „Kręgi Sztuki”?

„Kręgi Sztuki” to określenie składające się z dwóch elementów. Sztuka – zbiór działań artystycznych wielomedialnych, przenikających poprzez wszelkie dziedziny oraz dyscypliny twórczych poszukiwań i odkryć. Kręgi, koła – wzorzec pewnych wyzwań w dążeniu do idealnej formy, do kształtowania absolutu oraz paralela impulsu w powierzchnię, powodującego ruch symetrycznie przenoszący fale, rozprzestrzeniający sygnały i informacje. Zestawienie obu pojęć tworzy przejrzyste i głębokie przesłanie festiwalu

prof. Antoni Cygan

rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Słowo wstępu

Idea Festiwalu „Kręgi Sztuki” wynika z mojego przekonania, że sztuka powinna być dostępna wszędzie. Jest to ten wynalazek ludzkości, który najlepiej usprawiedliwia nasze bytowanie – podobnie jak tai-chi jest formą samoobrony przed głupotą, złem, wojną oraz tym wszystkim, co nas w świecie przeraża.

Pierwszym miejscem realizacji jego idei było miasto Cieszyn. Sprzyjały temu jego wielokulturowość, wielowyznaniowość, tradycje związane z edukacją, a także usytuowanie – na dawnej granicy nad Olzą – między Polską i Czechami. Festiwal, zgodnie z prawami fizyki, jak kamień rzucony do wody zatacza coraz szersze kręgi. Odbywał się już w trzech krajach i kilkunastu miastach na Węgrzech – w Budapeszcie, w Czechach – w Czeskim Cieszynie, Ostrawie, Trzyńcu i w Polsce – w Cieszynie, Katowicach, Krakowie, Zakopanem, Warszawie, Gdyni, a teraz też w Ustroniu.

Na wystawach chcemy prezentować sztukę powstającą współcześnie w krajach mających z nami wielowiekowe związki historyczne i kulturowe, zaprosiliśmy więc artystów z Czech, Węgier, Słowacji i Polski. Jest to próba pokazania różnorodności gatunków i postaw twórczych, które manifestują się na uczelniach artystycznych. W trakcie pięciu edycji Festiwalu gościliśmy mistrzów, adeptów i studentów z 34 wydziałów artystycznych uniwersytetów i akademii sztuk pięknych z Europy i USA. Artyści z 19 krajów (Polska, Argentyna, Australia, Austria, Czechy, Chiny, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Indie, Iran, Izrael, Mali, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Słowacja, Węgry, USA) zaprezentowali swoje osiągnięcia twórcze, przez co uatrakcyjnili nasz dialog.

Dziękuję serdecznie donatorom, patronom honorowym, organizatorom, partnerom, patronom medialnym i wszystkim osobom, które swoją pracą, entuzjazmem, pomysłowością i wyrozumiałością przyczyniły się do powstania Festiwalu „Kręgi Sztuki”. Będziemy się starać nie zaprzepaścić tego dorobku i nie zapominać myśli mistrza zen Roshi Kodo Sawakiego: „Wszyscy w tym świecie próbują uczynić się ważnymi poprzez swoje relacje i stan posiadania. Przypomina to próbę nadania smaku potrawie za pomocą talerza, na którym leży. W ten sposób ludzki świat stracił sam siebie z oczu.”

Wojciech Majewski

reżyser, inicjator i dyrektor Festiwalu „Kręgi Sztuki”