Wokół książki „Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana”. Spotkanie poprowadzi autorka, Magdalena Mikrut - Majeranek

Kategoria
Spotkanie
Date
23 marca 2023 18:00
Miejsce
Oddział Teatralno-Filmowy, ul. M. Kopernika 11
Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp wolny.

Henryk Konwiński: reżyser operowy, choreograf i tancerz, kierownik zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Śląskiej.

Studiował w szkole baletowej przy Operze Warszawskiej. Został następnie wieloletnim solistą baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Pracował pod kierunkiem: Feliksa Parnella, Stanisława Miszczyka, Eugeniusza Paplińskiego, Jerzego Gogóła, Teresy Kujawy, Witolda Borkowskiego, Conrada Drzewieckiego. Jego pierwszym przedstawieniem jako choreografa była Operetka Witolda Gombrowicza w studenckim Teatrze Nurt. Jego pierwszym występem baletowym w Teatrze Wielkim w Poznaniu była rola w Fontannie Bachczysaraju Borysa Asafiewa (w roku 1958). Współpracował z Telewizją Poznańską i Operą Bałtycką. Od roku 1973 związany zawodowo z Operą Śląską w Bytomiu.

W roku 1978 zadebiutował w Bytomiu w roli reżysera operowego, wystawiając Salome Richarda Straussa. Przygotował kilkadziesiąt choreografii i układów tanecznych do oper i baletu. Był stypendystą Het Nationale Ballet w Amsterdamie, Nederlands Dans Theater w Hadze, Baletu XX wieku Maurice’a Béjarta w Brukseli oraz Alicji Alonso w Hawanie. Był też kierownikiem zespołu baletowego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, współpracował z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Muzycznym w Gliwicach.

Magdalena Mikrut-Majeranek: kulturoznawca, medioznawca i historyk. Ukończyła kulturoznawstwo oraz historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie obroniła także pracę doktorską poświęconą projektowaniu interakcji we współczesnym teatrze tańca z wykorzystaniem nowych mediów. Prowadzi zajęcia ze studentami kulturoznawstwa i kultur mediów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Współpracuje obecnie z siecią portali miejskich Silesia Info oraz portalem historycznym Histmag. Jest też recenzentką tygodnika teatralnego „teatrologia.info(pl)", a od 2009 roku związana jest z „Dziennikiem Teatralnym". W 2022 roku była członkiem Komisja Artystyczna VIII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa".

 
 

Terminy

  • 23 marca 2023 18:00

Wspierane przez iCagenda

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
7
9
10
11
14
16
17
18
19
21
23
24
25
28
29
30