Katowice Nikiszowiec. Miejsce, ludzie, historia

autor: Joanna Tofilska

wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic, 2007

stron: 180

cena: nakład wyczerpany


Zamówienia prosimy kierować do Działu Edukacji i Promocji tel. 32 2561810, 32 2090021 wew. 126; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2007 roku w kategorii „publikacje"

Publikacja stanowi zarys dziejów wybudowanego przed stu laty osiedla górniczego, które obecnie zaliczane jest do najciekawszych miejsc na terenie Górnego Śląska. Zebrany na podstawie literatury materiał został przez autorkę uzupełniony nowymi informacjami pozyskanymi przede wszystkim
w wyniku kwerendy przeprowadzonej w Archiwum Państwowym w Katowicach. Ilustrację tekstu stanowią m.in. plany budowlane sporządzone przez projektantów zabudowy Nikiszowca Emila i Georga Zillmannów, fotografie ukazujące piękno jego architektury oraz dokumentujące życie społeczne osiedla.
Widoczny wzrost zainteresowania Nikiszowcem zarówno wśród mieszkańców Katowic, jak i odwiedzających to miejsce turystów przyczynił się do powstania książki, która z pewnością pomoże poznać historię tego miejsca i ułatwi jego zwiedzanie.